«Հրապարակ». Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության համապատասխան մարմինները գրություն են պատրաստում Դավիթ Շահնազարյանի և նրա որդու դեմ
06/12/2018 09:47
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մեր տեղեկություններով՝ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության համապատասխան մարմինները գրություն են պատրաստում ՀՀԿ ընտրացուցակի երկրորդ հորիզոնականում հանգրվանած Դավիթ Շահնազարյանի և նրա որդու դեմ։ Բանն այն է, որ Շահնազարյանի որդին՝ Գուրգենը, տարիներ առաջ քաղաքական ապաստան է խնդրել ԱՄՆ իշխանություններից, ու որպես հիմնավորում՝ Շահնազարյանի որդին ներկայացրել է հոր քաղաքական գործունեության մասին փաստեր, որոնք պետք է վկայեին, որ Դավիթ Շահնազարյանը և նրա ընտանիքի անդամները հետապնդումների են ենթարկվում Սերժ Սարգսյանի իշխանության կողմից։ Հիմա նոր իշխանությունն ուզում է գրություն ուղարկել ԱՄՆ Սիեթլ քաղաքի էմիգրացիոն ծառայություններին, որտեղ արդեն մի քանի տարի բնակվում է Շահնազարյանի որդին։
Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ՝ իշխանությունները, սակայն, բարդ խնդրի առջև են կանգնած՝ ինչպիսի ձևակերպումներ տալ, որ մի կողմից հիմնավորվի, որ Դավիթ Շահնազարյանը քաղհալածյալ չի եղել, դրա ապացույցն էլ այսօր նրա՝ ՀՀԿ ցուցակում հանգրվանելն է, մյուս կողմից՝ չարդարացնեն նախորդ իշխանություններին՝ փաստելով, որ նրանք քաղաքական հետապնդումներ չեն իրականացրել։
Դավիթ Շահնազարյանը երեկ չցանկացավ մեր հարցերին պատասխանել, թեպետ ասացինք, որ որդու հետ է կապված, հարցրինք նաև՝ որդին ԱՄՆ-ո՞ւմ է, ապաստա՞ն է խնդրել։ Նա կրկնեց, որ ինքը լրագրողներին խոստացել է, որ որևէ մեկի հետ չի զրուցելու»:

«Грапарак»: Надлежащие органы власти Никола Пашиняна готовят письмо против Давида Шахназаряна и его сына
06/12/2018 11:11
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники, что надлежащие органы власти Никола Пашиняна готовят письмо против занимающего третий номер пропорционального списка Республиканской партии Армении Давида Шахназаряна и его сына. Дело в том, что сын Шахназаряна – Гурген, годы назад просил политическое убежище в США и в качестве обоснования представил факты о политической деятельности отца, которые свидетельствовали о том, что Давид Шахназарян и его семья подвергаются преследованиям со стороны власти Сержа Саргсяна. Сейчас новые власти хотят направить письмо эмиграционным службам города Сиэтл США, где уже несколько лет живет сын Шахназаряна.
«Как передают наши источники, власти однако оказались перед сложной задачей – какие формулировки использовать, чтобы с одной стороны обосновать, что Давид Шахназарян не преследовался политически, доказательством чего является его включение в список РПА, а с другой стороны – не оправдать прежние власти – констатировав, что они не осуществляли политических преследований.
Вчера Давид Шахназарян не захотел отвечать на наш вопрос, хотя мы сказали, что это связано с его сыном, спросили также: находится ли его сын в США и просил ли убежище. Он повторил, что обещал журналистам, что ни с кем говорить не будет», - отмечает издание.