Ֆրանսիայում 2019-ի ընթացքում վառելիքի հարկը չի բարձրացվի
Ֆրանսիայում ամբողջ հաջորդ տարվա ընթացքում վառելիքի հարկը չի բարձրացվի, հայտարարել է բնապահպանության նախարար Ֆրանսուա դը Ռյուժին՝ ելույթ ունենալով BFM հեռուստաալիքի ուղիղ եթերում:
«Վառելիքի հարկի բարձրացումը չեղյալ է հայտարարված ամբողջ 2019 թվականի համար», - ասել է նա:
Երեքշաբթի Ֆրանսիայի վարչապետ Էդուար Ֆիլիպը հայտարարել է այն միջոցների մասին, որոնք կառավարությունը ձեռնարկում է ի պատասխան «դեղին բաճկոնների» շարժման պահանջների: Նա հայտնել էր, որ 6 ամսով կհետաձգվի բենզինի և դիզելային վառելիքի լրացուցիչ հարկի սահմանումը, չեղյալ է հայտարարվել ավտոմեքենաների տեխնիկական զննության արժեքի բարձրացումը, ժամանակավորապես սառեցված են էլեկտրաէներգիայի և գազի սակագները:
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը (խորհրդարանի ստորին պալատը) չորեքշաբթի երեկոյան հավանություն է տվել կառավարության առաջարկած հարկային միջոցառումների փաթեթին: Այժմ այս հարցի վերաբերյալ իր դիրքորոշումը պետք է հայտնի Սենատը (խորհրդարանի վերին պալատը):

Налог на топливо во Франции не будет повышаться в течение всего 2019 года
Топливный налог не будет повышаться во Франции в течение всего следующего года. Об этом сообщил в среду министр экологического перехода Франсуа де Рюжи, выступая в прямом эфире телеканала BFM.
"Повышение налога на топливо аннулировано на весь 2019 год", - сказал он.
Во вторник премьер-министр Франции Эдуар Филипп объявил о мерах, принимаемых правительством в ответ на требования "желтых жилетов". В частности, он сообщил, что на шесть месяцев будет отложено введение дополнительного налога на бензин и дизельное топливо, отменено повышение стоимости технического осмотра автомобилей, временно заморожены тарифы на электроэнергию и газ.
Нацсобрание Франции (нижняя палата парламента) в среду вечером одобрило пакет налоговых мер, предложенных правительством. Теперь свою позицию по этому вопросу должен высказать Сенат (верхняя палата парламента). С обращением к сенаторам в четверг выступит премьер-министр страны.