Դեռևս լուծման կարիք կունենա 498 ընտանիքի բնակարանային խնդիր. Ավետիք Էլոյան
Աղետի գոտու բնակավայրերում երկրաշարժի հետևանքով անօթևան մնացած ընտանիքների բնակարանային խնդիրների լուծման նպատակով պետական աջակցությամբ իրականացվող բնակապահովման ծրագրի շրջանակներում ՀՀ Շիրակի, Լոռու և Արագածոտնի մարզերի բնակավայրերում շահառու է ճանաչվել 5381 ընտանիք, որոնցից 4839 ընտանիքի (շահառուների 90%) բնակարանային խնդիրը լուծվել է 2008-2017 թվականներին՝ մոտ 65 մլրդ. դրամ միջոցների հաշվին, Գյումրիում կառավարության արտագնա նիստին հայտարարեց Քաղաքաշինության պետական կոմիտեի նախագահ Ավետիք Էլոյանը։
Նա ասաց, որ ՀՀ կառավարության 2018-2022 թվականների գործունեության միջոցառումների ծրագրով նախատեսված է մինչև 2020 թվականի տարեվերջ ավարտին հասցնել մնացած թվով 542 ընտանիքի նկատմամբ ձևավորված պետական պարտավորությունների կատարումը:
«Հարկ է նշել, որ ՀՀ 2018 թվականի պետական բյուջեով հատկացված 460.0 մլն. դրամի հաշվին ՀՀ Լոռու մարզի գյուղական բնակավայրերում կլուծվի ևս 44 ընտանիքի բնակարանային խնդիր՝ նրանց կիսակառույցների ավարտմամբ: Այդ մասին ՀՀ կառավարության 2018 թվականի նոյեմբերի 22-ի նիստում ընդունվել է համապատասխան որոշում, որի համաձայն կիսակառույցների շինարարական աշխատանքները նախատեսված է սկսել 2019 թվականի մարտին և ավարտել մինչև դեկտեմբերի 1-ը», - ասաց նա։
Էլոյանի խոսքով՝ դեռևս լուծման կարիք կունենա 498 ընտանիքի բնակարանային խնդիր, որի համար կպահանջվի մոտ 3.5 մլրդ. ՀՀ դրամ։
«Ընդ որում, ՀՀ 2019 թվականի պետական բյուջեով արդեն իսկ նախատեսված է 560.0 մլն. դրամ», - նշեց Ա. Էլոյանը։

Apartment issues of 542 stakeholder families expected to be solved by 2020: Chairman of the State Urban Committee
07/12/2018 11:44
About 5,381 families in Armenia’s Shirak, Lori and Aragatsotn provinces have been recognized stakeholders in the sidelines of the apartment provision program carried out for the solution of the apartment issues of families which remained homeless as a result of disastrous earthquake in Armenia.
The apartment issue of 4,839 families of the mentioned 5,381 [90% of stakeholders] has been solved during 2008-2017 on the account of provided 65 billion AMD, chairman of the State Urban Committee Avetik Eloyan said at the outgoing cabinet sitting in Gyumri today.
He said according to the government’s 2018-2022 action plan program by the end of 2020 it is expected to solve the issue of the rest 542 families.
He said it is also expected to solve the issues of 44 families in rural areas of Lori with the 460 million AMD provided by the 2018 state budget. In particular to help them complete the semi-built houses.
"A corresponding decision has been made at the November 22 cabinet sitting according to which the construction works of the semi-built houses are intended to start in March 2019 and complete by December 1," he said.
Eloyan said there will be necessary to settle the apartment issues of 498 families for which 3.5 billion AMD will be necessary.