Վերաքննիչ դատարանը ուժի մեջ թողեց դատավոր «Հրաչ-Վաչեի» որոշումը. Վիկտոր Սողոմոնյան
Վերաքննիչ դատարանն, այսօր մերժելով Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանների բողոքներն ու միջնորդությունները, ուժի մեջ թողեց դատավոր «Հրաչ-Վաչեի» որոշումը, որը ուզեր-չուզեր պետք է կալանք նշանակեր, այսօր վերաքննիչ դատարանի որոշման հրապարակումից հետո կայացած ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը։
Նկատենք՝ ԱԱԾ տնօրենի և ՀՔԾ պետի միջև գաղտնալսված զրույցում ԱԱԾ տնօրենն իր խոսքում մատնանշում էր «դատավոր Հրաչի» անունը և ասում, որ դատավորն իրեն զանգել էր ահաբեկված։
«Բոլոր խոսակցությունները, որ վերջին օրերին, մեկ ամիս առաջ լսում, ծիծաղում էինք, զարմանում էինք, որ կարելի է այս աստիճան թքած ունենալ հասարակության կարծիքի ու ընդհանրապես հասարակության վրա։ Այսինքն՝ ուղղակի նեղ անձնական շահերից ելնելով՝ պետք է որոշել կալանավորել ՀՀ երկրորդ նախագահին՝ ուզի-չուզի պետք է նստի։ Սա աննախադեպ է մեր պատմության մեջ», -հայտարարեց Սողոմոնյանը։
Նրա խոսքով՝ տեղի ունեցածը՝ հարուցված քրեական գործը, «անձնական վենդետայի մոլուցքը», գաղտնալսված զրույցում նկատվող «կենցաղային քննարկումները», խայտառակություն է։
Սողոմոնյանն ասաց, որ կասկած չունի՝ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտնվելու է ազատության մեջ։
«Նա մեծ անելիքներ ունի և՛ Հայաստանի, և՛ Լեռնային Ղարաբաղի համար։ Ժամանակը կանցնի և ամեն ինչ իր տեղը կընկնի», - նշեց Սողոմոնյանը։

Апелляционный суд оставил в силе решение судьи «Грача-Ваче» – Виктор Согомонян
Апелляционный суд Армении, отклонив сегодня жалобы и ходатайства адвокатов Роберта Кочаряна, оставил в силе решение судьи «Грача-Ваче», заявил на пресс-конференции после оглашения решения Апелляционного суда руководитель офиса второго президента Армении Роберта Кочаряна Виктор Согомонян.
Отметим, что в опубликованной аудиозаписи телефонного разговора между директором Службы национальной безопасности и начальником Специальной следственной службы директор СНБ Артур Ванецян называет имя «судьи Грача» и говорит, что судья позвонил ему напуганный.
«Все разговоры, которые мы в последние дни, один месяц назад слушали и смеялись, удивляясь, что можно до такой степени наплевать на общественное мнение и вообще на общество. То есть, просто исходя из своих узких личных интересов, нужно решить арестовать второго президента Армении –  хочет или нет должен сесть. Это беспрецедентно в нашей истории», - заявил Виктор Согомонян.
По его словам, произошедшее – возбужденное уголовное дело, «жажда личной вендетты», «бытовые обсуждения» в аудиозаписи разговора – это позор.
Виктор Согомонян заявил, что не сомневается в том, что Роберт Кочарян окажется на свободе.
«Ему предстоят многое сделать и для Армении, и для Арцаха. Время все расставит по местам», - отметил Виктор Согомонян.