2018-ին առաջնահերթ լուծում պահանջող խնդիրների լուծման համար Շիրակի և Լոռու մարզերին հատկացվել է 774 միլիոն 425 հազար դրամ. Պապիկյան
07/12/2018 11:03
Գյումրիում մեկնարկել է ՀՀ կառավարության արտագնա նիստը։
ՀՀ տարածքային կառավարման ու զարգացման նախարարի պաշտոնակատար Սուրեն Պապիկյանը ներկայացրեց աղետի գոտում 2018 թվականի ընթացքում կատարված և 2019 թվականի ընթացքում կատարվելիք աշխատանքների վերաբերյալ զեկույցը։
Նա ասաց, որ 2018-ին առաջնահերթ լուծում պահանջող խնդիրների լուծման համար Շիրակի և Լոռու մարզերին հատկացվել է 774 միլիոն 425 հազար դրամ։
«Շիրակին հատկացվել է 354 միլիոն 915 հազար, իսկ Լոռիին՝ 419 միլիոն 510 հազար դրամ», - նշեց Սուրեն Պապիկյանը։
Նա ասաց, որ գումարը հատկացվել է շուրջ 45 բնակավայրում 54 ծրագիր իրականացնելու համար:
Նույն ծրագրի շրջանակներում ՀՀ Շիրակի և Լոռու մարզերի համայնքներին հատկացվել է 42 միլիոն 973 հազար դրամ։
Ս. Պապիկյանի խոսքով՝ 2018 թվականի ընթացքում հանձնաժողովի կողմից ՀՀ Շիրակի և Լոռու մարզերում հավանության են արժանացել 33 սուբվենցիոն ծրագրեր՝ 1,599,282.1 հազ. դրամ ընդհանուր բյուջեով:
«27 ծրագրերի մրցույթի արդյունքում ծրագրերի գումարը կազմել է 903,809.4 հազ. դրամ, որից պետական բյուջեի ֆինանսավորման չափը՝ 381,274.3 հազ. դրամ», - ասաց Ս. Պապիկյանը։
Նախարարաի պաշտոնակատարն ասաց, թե Շիրակի և Լոռու մարզերում 4 ճանապարհների վերանորոգման նպատակով ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությանը հատկացվել է 222,654.7 հազ. դրամ: Աշխատանքները կշարունակվեն նաև 2019 թվականին:
«Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի միջոցով ՀՀ Լոռու և Շիրակի մարզերում իրականացվում են 7 ծրագրեր, որոնցից 2-ի ավարտը նախատեսված է 2019 թվականին: Ծրագրերի ընդհանուր արժեքը կազմում է 1 միլիարդ 939 միլիոն 574 հազար դրամ», - ասաց Ս. Պապիկյանը։
Նրա խոսքով՝ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի աջակցությամբ իրականացվող «Գյումրու քաղաքային ճանապարհներ» տեխնիկական համագործակցության դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում հատկացվել է շուրջ 1,082,100.0 հազ. դրամ:
«USAID-ի կողմից ՀՀ Շիրակի մարզի Ամասիա, Արփի, Սարապատ և Աշոցք համայնքների համար ճանապարհաշինական տեխնիկա, ինքնագնաց գյուղտեխնիկա և կցովի գյուղ. գործիքներ ձեռք բերելու նպատակով հակտացվել է 1,486,9 մլն դոլար», - նշեց նա։
Սուրեն Պապիկանը նշեց, որ ԵՄ-ի հետ համագործակցության արդյունքում ՀՀ Շիրակի և Լոռու մարզերում իրականացվում են տարածաշրջանային զարգացման պիլոտային ծրագրեր։

Over 774 million AMD allocated for solution of urgent issues in Armenia’s Shirak and Lori regions: Acting Minister
07/12/2018 11:18
Acting territorial administration minister Suren Papikyan briefed today at the outgoing cabinet sitting on the works carried out in 2018 in the disaster zone and those to be carried out in 2019.
He said 774 million 425,000 AMD has been allocated in 2018 for the solution of issues of the Armenian regions of Shirak and Lori.
“About 354 million 915,000 AMD has been allocated to Shirak and 419 million 510,000 AMD to Lori for the implementation of 54 projects in over 45 settlements,” Papikyan said.
Within the framework of the same project over 42 million have been allocated for the communities of Shirak and Lori.
The acting minister said that over 222,654,700 AMD has been allocated to the Armenian Transport, Communication and IT Ministry for the restoration of 4 roads in Shirak and Lori provinces. The works will continue in 2019 too.
“Seven projects in Armenia’s Lori and Shirak provinces are being implemented with the funds provided by Armenia’s Territorial Development Fund. Two of the projects are expected to be completed in 2019. The total cost of the program is 1 billion 939 million 574,000 AMD,” Papikyan.
Papikyan also said that over 1,082,100 AMD has been allocated in the sidelines of the “Gyumri Urban Roads” grant project implemented with the assistance of the European Bank for Reconstruction and Development.
He stressed that the USAID has provided 1 million 486,900 AMD for acquiring road construction equipment, agricultural equipment, etc for Amasia, Arpi, Sarapat and Ashotsk communities.
The acting minister said that regional development pilot projects are being carried out in Armenia’s Shirak and Lori with the cooperation with the EU.