Լի եմ պատրաստակամությամբ շարունակել քաղաքական պայքարը նաև բանտում. Ռոբերտ Քոչարյան (տեսանյութ)
Վերաքննիչ դատարանը կայացրեց այնպիսի վճիռ, որի իրականացման արդյունքում հայտնվելու եմ կալանքի տակ։ Այդ վճիռը քաղաքական որոշման արդյունք է, կայացվել է իշխանությունների բիրտ ճնշումների պայմաններում, այդ մասին հայտարարել է ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նախկին նախագահի հայտարարությունը քիչ առաջ լրատվամիջոցներին ներկայացրեց Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը։
«Բավական է միայն նշել, որ մեղադրող կողմը դատարանում ներկայացնում էր դատախազների 6 հոգանոց խումբը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի գլխավորությամբ, ինչը մեր նորագույն պատմության մեջ աննախադեպ բան է։ Գործը քննող դատավորն ընտրել էր օրենքի ու ընթացակարգերի կոպիտ խախտումներով, իսկ իշխանամետ մամուլը, առանց դատարանին սպասելու, վաղուց արդեն հրապարակել էր որոշումը։
Ես և թիմակիցներս վաղուց հայտարարել ենք՝ տեղի ունեցածը ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ անձնական հաշվեհարդար, վենդետա իմ և իմ ընտանիքի հանդեպ։ Դա ապացուցեցին նաև տխրահռչակ գաղտնալսված ձայնագրությունները։
Անցածս ուղին, կառավարման արդյունքներս, հեղինակությունս Հայաստանում, Արցախում և արտերկրում, ինչպես նաև քաղաքական հեռանկարներս ոչ մի կերպ հանգիստ չեն տալիս օրվա պոպուլիստ ու երկիրը կառավարելու անընդունակ ղեկավարին։
Բացի այդ, պարզ է, որ մարտի 1-ին մարդկային զոհերի պատճառ դարձած զանգվածային անկարգությունների գլխավոր կազմակերպիչը փորձում է մաքրվել արյունից և ինձ մեղավոր ճանաչել։
Վստահ եմ, որ վաղ, թե ուշ հասնելու եմ ազատության, վստահ եմ՝ ապացուցելու եմ իմ անմեղությունը։
Վստահ եմ, որ Լեռնային Ղարաբաղը և Հայաստանը մեր նորագույն պատմության ամենածանր օրերին ղեկավարած մարդու դեմ սանձազերծված ապօրինի ու լկտի հետապնդման բոլոր հեղինակները պատժվելու են օրենքի ողջ խստությամբ ու դա լինելու է մոտ ապագայում։
Լի եմ պատրաստակամությամբ շարունակել քաղաքական պայքարը նաև բանտում։
Իշխանությունները և նրանց հովանավորները թող պարապ հույսեր չփայփայեն, թե կարող են կոտրել իմ կամքը։
Ես սովոր եմ ծանր փորձությունների, և տեղի ունեցողը հերթական մի փորձություն եմ համարում։
Իմ կյանքի հերթական մի դրվագն է, որը ստիպված եմ նվիրել պայքարի՝ հանուն ազատության և արժանապատվության»։

Полон готовности продолжить политическую борьбу и в тюрьме – Роберт Кочарян
Апелляционный суд Армении вынес решение, в результате которого я вновь окажусь под стражей. Этот вердикт – результат политического решения и вынесен в условиях жесткого давления со стороны властей, об этом говорится в заявлении второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Заявление второго президента Армении немногим ранее представил средствам массовой информации руководитель офиса второго президента Виктор Согомонян.
«Достаточно лишь отметить, что сторона обвинения представлена в суде прокурорской группой из 6 человек, во главе с генеральным прокурором Армении, что является беспрецедентным в нашей новейшей истории. Судья, рассматривающий дело, был выбран с грубыми нарушениями закона и процедур, а провластная пресса, не дожидаясь суда, уже давно опубликовала решение.
Я и члены моей команды неоднократно заявляли, что происходящее – не что иное, как личное сведение счетов, настоящая вендетта против меня и моей семьи. Это также подтвердили аудиозаписи печально известных прослушек.
Пройденный мной путь, результаты, зарегистрированные в годы моего президентства,  моя репутация в Армении, Арцахе и за рубежом, а также мои политические перспективы никоим образом не дают покоя действующему руководителю-популисту, неспособному управлять страной.
Кроме того, ясно, что главный организатор массовых беспорядков, ставших причиной человеческих жертв  1 марта 2008 года, пытается отмыться от крови и назначить меня виновным.
Я уверен, что рано или поздно добьюсь своей свободы, я уверен, что докажу свою невиновность. Уверен также, что все авторы и исполнители этого незаконного и наглого преследования, развязанного против человека, управлявшего Нагорным Карабахом и Республикой Армения в самые тяжелые дни, будут наказаны по всей строгости закона, и это будет в обозримом будущем.
Полон готовности продолжить политическую борьбу и в тюрьме. Пусть власти и их покровители не связывают ложных надежд, будто  могут сломить мою волю.
Я привык к суровым испытаниям и считаю происходящее очередным из них. Это очередной эпизод в моей жизни, который я вновь вынужден  посвятить борьбе – за свободу и достоинство», - заявил второй президент Армении Роберт Кочарян.