Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորելու որոշումը քաղաքական էր. Փաստաբան
ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ, փաստաբան Ռուբեն Սահակյանը քաղաքական է համարում Վերաքննիչ դատարանի որոշումը՝ Քոչարյանին դարձյալ կալանավորելու մասին։
«Սա միանշանակ քաղաքական որոշում էր և այն կայացվել է ճնշումների ներքո», - այսօր որոշման հրապարակումից հետո հայտարարեց փաստաբանը։
Նա հայտարարեց նաև, որ չեն սպասի ներպետական դատական ատյաններում բողոքարկումները սպառելուն և կդիմեն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։
Պաշտպանական խմբին հայտնի չէ՝ երբ կկալանավորվի Ռոբերտ Քոչարյանը, սակայն Ռուբեն Սահակյանը համոզված է, որ Ռոբերտ Քոչարյանը երբեք չի խուսափի կալանավորվելուց։
«Նա երբեք չի արել այնպիսի բաներ, որոնք կարող էին թույլ տալ քննչական խմբի ղեկավարին հայտարարել, որ նա կխուսափի», - նշեց Սահակյանը։
Փաստաբանն ընդգծեց, որ որոշման իրականացման ժամկետներ չկան, սակայն նախընտրական թոհուբոհ է, վաղը լռության օր և նախաքննական մարմինը պետք է հապշտապ կալանավորվի։
«Պետք է հրամցնել հասարակությանը, որ Քոչարյանը կալանավորված է, քվեարկեք թիվ 4-ի օգտին», - հեգնեց փաստաբանը։

Рубен Саакян: Решение об аресте Роберта Кочаряна - политическое
Представитель группы защиты второго президента Армении Роберта Кочаряна, адвокат Рубен Саакян считает, что решение Апелляционного суда об аресте Кочаряна – политическое.
«Это однозначно политическое решение и оно было принято под давлением», - заявил сегодня после оглашении решения адвокат.
Он также отметил, что они не будут ждать, пока возможность обжалования этого решения во внутригосударственных судебных инстанциях будет исчерпана и обратятся в Европейский суд по правам человека.
«Он никогда не делал таких вещей, которые могли бы позволить руководителю следственной группы заявить, что избежит», - отметил Рубен Саакян.
Адвокат подчеркнул, что для исполнения решения суда сроков нет, однако сейчас предвыборная суматоха, завтра – день тишины перед внеочередными парламентскими выборами и Специальная следственная служба должна арестовать поспешно.
«Нужно все сделать сегодня, чтобы преподнести обществу, что Кочарян арестован, делайте выбор в пользу бюллетеня номер 4 (возглавляемый и.о. премьер-министра Николом Пашиняном блок «Мой шаг» – Aysor.am)», - заявил с иронией Рубен Саакян.