Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորելու որոշումը քաղաքական էր. Փաստաբան
ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ, փաստաբան Ռուբեն Սահակյանը քաղաքական է համարում Վերաքննիչ դատարանի որոշումը՝ Քոչարյանին դարձյալ կալանավորելու մասին։
«Սա միանշանակ քաղաքական որոշում էր և այն կայացվել է ճնշումների ներքո», - այսօր որոշման հրապարակումից հետո հայտարարեց փաստաբանը։
Նա հայտարարեց նաև, որ չեն սպասի ներպետական դատական ատյաններում բողոքարկումները սպառելուն և կդիմեն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։
Պաշտպանական խմբին հայտնի չէ՝ երբ կկալանավորվի Ռոբերտ Քոչարյանը, սակայն Ռուբեն Սահակյանը համոզված է, որ Ռոբերտ Քոչարյանը երբեք չի խուսափի կալանավորվելուց։
«Նա երբեք չի արել այնպիսի բաներ, որոնք կարող էին թույլ տալ քննչական խմբի ղեկավարին հայտարարել, որ նա կխուսափի», - նշեց Սահակյանը։
Փաստաբանն ընդգծեց, որ որոշման իրականացման ժամկետներ չկան, սակայն նախընտրական թոհուբոհ է, վաղը լռության օր և նախաքննական մարմինը պետք է հապշտապ կալանավորվի։
«Պետք է հրամցնել հասարակությանը, որ Քոչարյանը կալանավորված է, քվեարկեք թիվ 4-ի օգտին», - հեգնեց փաստաբանը։

Attorney describes decision to arrest Robert Kocharyan as “political”
Armenia’s second president Robert Kocharyan’s arrest is a political decision, attorney Ruben Sahakyan said, describing the ruling of the Court of Appeal.
“It is definitely a political decision made under pressures,” the attorney said.
He also stated that they will not wait anymore and will apply to the European Court of Human Rights.
The defense team stated that they do not know when Robert Kocharyan will be arrested, anyway the second president will not avoid it.
“He has never done any steps to allow the head of investigative group to state that he may avoid arrest,” Sahakyan said.
The attorney said as far as it is a pre-election period, tomorrow is day of silence, the preliminary investigative body will immediately arrest Kocharyan.
“It is necessary to do it as soon as possible, to say Kocharyan is arrested, vote for N4,” the attorney said.