Արարատ Միրզոյանն ընտրությունների ցածր մակարդակը բացատրում է անձրևով և ժողովրդավարական հասարակարգով
ՀՀ առաջին փոխվարչապետի պաշտոնակատար, «Իմ քայլը» դաշինքի ցուցակով թեկնածու առաջադրված Արարատ Միրզոյանը չի կարծում, որ ընտրություններին մասնակցության թիվը քիչ է եղել.
«Իրականում մասնակցությունը, կարծես, ցածր չէ, բարձր էլ չէ: Բացի այդ, մենք պետք է իմանանք, որ թվից ենք իրական տոկոսը հաշվում: Սոցցանցերում էլ շատ են պնդումներն այն մասին, որ իրական ընտրողների թիվը՝ այսինքն՝ երկրում գտնվողների թիվը, այնուամենայնիվ, ավելի փոքր է, քան ավանդաբար որպես հիմք հաշվարկի համար եկել է: Այս առումով գուցե մի քանի տոկոս իրական պատկերն ավելի է, քան վիճակագրական տվյալները կարող են խոսել, և հետո մի կողմից էլ անձրև է, երրորդը՝ ազատ, ժողովրդավարական հասարակարգերում մասնակցության շատ բարձր տոկոս չի գրանցվում: Մեդալը երկու կողմ ունի», - նկատեց Արարատ Միրզոյանը՝ խոսելով ընտրողների ընդհանուր թվի մասին:
Aysor.am-ի հարցին, թե ի՞նչ ակնկալիքներ «Իմ քայլն» ունի ԿԸՀ աշխատանքից և արդյոք կվստահի նրա հրապարակած արդյունքներին՝ Միրզոյանն ասաց, որ այս օրերին հանդիպել է միջազգային դիտորդական առաքելություն իրականացնող անձանց հետ, որոնք ընդգծել են, թե նույն ընտրական օրենսգրքով, նույն ԿԸՀ կազմով միանգամայն այլ ընտրական գործընթացներ են կազմակերպվում.
«Այս առումով, իհարկե, թվերը վստահելի են», - ասաց նա:
Հիշեցնենք, ըստ ԿԸՀ տվյալների, խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններին ժամը 20:00-ի դրությամբ մասնակցել է 1 260 840 ընտրող կամ ընտրողների 48.63 տոկոսը: Նկատենք, որ 2017-ի ապրիլի 2-ին տեղի ունեցած հերթական խորհրդարանական ընտրություններին ժամը 20:00-ի դրությամբ մասնակցել է 1 574 947 մարդ կամ ընտրողների 60.86 տոկոսը:

Арарат Мирзоян объясняет низкий уровень явки дождем и демократическим обществом
И.о. первого вице-премьера Армении, кандидат в депутаты по списку блока «Мой шаг» Арарат Мирзоян не считает низкой явку на внеочередных парламентских выборах.
«В действительности явка, кажется не низкая, но и не высокая. Кроме того, мы должны знать, от какой цифры выводится реальный процент. В социальных сетях много утверждений о том, что реальное число избирателей, то есть число находящихся в стране, тем не менее, меньше, чем традиционно используется в качестве основание для расчета. В данном смысле возможно реальная картина на несколько процентов больше, чем свидетельствуют статистические данные, и потом, с одной стороны – дождь, во-вторых, в свободных, демократических обществах не регистрируется очень большой процент. Медаль имеет две стороны», - сказал он.
На вопрос Aysor.am, чего ждет блок «Мой шаг» от работы Центризбиркома и доверяет ли опубликованным результатам, Арарат Мирзоян сказал, что в эти дни встречался с лицами, осуществляющими международную наблюдательскую миссию, которые подчеркнули, что по тому же Избирательному кодекса и Центризбиркомом в том же составе организуются совершенно другие избирательные процессы.
«В данном смысле, конечно, цифры достоверные», - сказал он.
Напомним, согласно данным Центральной избирательной комиссии, по состоянию на 20:00, во внеочередных парламентских выборах участвовали  1 260 840 избирателей или 48.63%. Отметим, что на очередных парламентских выборах 2 апреля 2017 года явка избирателей по состоянию на 20:00 составляла 1 574 947 человек или 60.86 процентов.