Հայաստանում մեկնարկել են արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները
Հայաստանում մեկնարկել են արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները։ Առավոտյան ժամը 8։00-ից բացվել են հանրապետության բոլոր՝ 2010 ընտրատեղամասերը։
Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցում է 11 քաղաքական ուժ՝ 9 կուսակցություն և 2 դաշինք:
Դրանք են՝ «Իմ քայլը» և «Մենք» դաշինքները, ինչպես նաև՝ «Ազգային առաջընթաց», «Բարգավաճ Հայաստան», «Լուսավոր Հայաստան», «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն», «Հայաստանի Հանրապետական», «Սասնա ծռեր», «Քաղաքացու որոշում» սոցիալ-դեմոկրատական, Քրիստոնեա-ժողովրդական վերածնունդ, «Օրինաց երկիր» կուսակցությունները:
Ընդհանուր առմամբ Հայաստանի 13 ընտրատարածքներում կա 2010 ընտրատեղամաս:
ՀՀ ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկված է 2.573.779 ընտրող:
Արտահերթ ընտրությունները լուսաբանելու համար հավատարմագրվել են 70 տեղական և 32 միջազգային լրատվամիջոցներ:
Դիտորդական առաքելություն իրականացնելու է 22 տեղական հասարակական կազմակերպություն, որոնցից յուրաքանչյուրը հավատարմագրել է երկու տասնյակից ավելի դիտորդներ:
Միջազգային դիտորդական առաքելություն են իրականացնելու հետևյալ կազմակերպությունները. ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ, ԵԽԽՎ, ԱՊՀ դիտորդական առաքելություն, ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողով, ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողով, Եվրոպական խորհրդարան, SILBA (Ազատության և ժողովրդավարության նախաձեռնությունների աջակցություն) և ENEMO (Ընտրությունները մշտադիտարկող կազմակերպությունների եվրոպական ցանց)։

В Армении начались внеочередные парламентские выборы
В Армении сегодня проходят внеочередные парламентские выборы. Ровно в 08:00 по всей территории республики открылись 2010 избирательных участка, которые закроются в 20:00.
Во внеочередных выборах в Национальное Собрание участвуют 11 политических сил – 9 партий и 2 блока. В выборах участвуют: блок «Мой шаг» и блок «Мы», а также партии «Национальный прогресс», «Светлая Армения», АРФ «Дашнакцутюн», «Процветающая Армения», Республиканская партия Армении, «Сасна црер», «Оринац еркир», Социал-демократическая партия «Решение гражданина», Христианско-демократическая партия «Возрождение».
Реестр избирателей Армении включает 2.573.779 человек.
Для освещения внеочередных выборов аккредитованы 70 местных и 32 иностранных СМИ.
Наблюдательскую миссию на выборах осуществляют 22 местные общественные организации, каждая из которых аккредитовала более двух десятков наблюдателей.
Международную наблюдательскую миссию на парламентских выборах осуществляют делегации БДПИЧ/ОБСЕ, ПАСЕ, СНГ, МПА СНГ, Парламентской ассамблеи ОБСЕ, Европарламента, SILBA (Поддержка инициатив в защиту свободы и демократии) и ENEMO (Европейская сеть организаций по наблюдению за выборами).