Գյումրիում հայ կնոջը դաժանորեն ծեծելու կասկածանքով ռուս զինծառայող է ձերբակալվել
Գյումրիի Սլոբոդկա թաղամասում դեկտեմբերի 3-ին կնոջը դաժան ծեծի ենթարկելու կասկածանքով ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի ռուս զինծառայող է ձերբակալվել, Aysor.am-ին տեղեկացնում են ՀՀ Գլխավոր դատախազության լրատվական ծառայությունից։
Այլ մանրամասներ առայժմ չեն հաղորդվում։
Ավելի վաղ Aysor.am-ը տեղեկացրել էր, որ սպանել են Գյումրիի հավաքարար 57-ամյա կանանցից մեկին, որը դուրս էր եկել աշխատանքի։
Դաժան ծեծի ենթարկված կնոջը չեն հասցրել տանել հիվանդանոց, և նա ճանապարհին մահացել է։
Տեղեկացնում են նաև, որ կատարվում են բազմածավալ օպերատիվ աշխատանքներ դեպքի հանգամանքները, ինչպես նաև նշված հանցանքը կատարած անձի ինքնությունը պարզելու ուղղությամբ։
Նկատենք, որ դեպքը կատարվելու օրը մի շարք լրատվամիջոցներ առաջ էին քաշել վարկած, որի համաձայն կատարվածի հեղինակը սլավոնական արտաքինով ռուս զինծառայող է եղել։ Սակայն այդ օրը Հայաստանում ՌԴ դեսպանատան մամուլի ծառայությունը հայտարարությամբ հանդես եկավ՝ լրատվամիջոցների հրապարակումները անվանելով անպատասխանատու վարքագիծ։
«Ուշադրություն դարձրեցինք ք. Գյումրիում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմակայանի զինծառայողի՝ Հայաստանի քաղաքացու սպանության մեջ մասնակցության վերաբերյալ, հայկական մի շարք ԶԼՄ-ում հայտնված հրապարակումներին:
Տարակուսանքի զգացում է առաջացնում նման վերին աստիճանի ոչ մասնագիտական մոտեցումը տեղեկատվության հետ տարվող աշխատանքին, երբ ամբողջությամբ անտեսելով անմեղության կանխավարկածը՝ «ճչացող» վերնագրերի ներքո հրատարակվում են չստուգված և չհաստատված տվյալներ:
Նման անպատասխանատու վարքագիծը, հատկապես ընտրությունների այս ոչ դյուրին շրջանում, ձեռնտու է այն ուժերին, որոնք  ցանկանում են սեպ խրել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առկա ռազմավարական և ավանդական բարեկամական հարաբերություններում», - ասված էր ՌԴ դեսպանատան մեկնաբանությունում։

Russian serviceman arrested suspected in murder in Gyumri
A Russian serviceman of the 102d base deployed in Armenia’s Gyumri has been arrested suspected in the murder of street cleaner, 57-year old woman on December 3, General Prosecutor office press service reports.
No other details are being unveiled.
The woman was killed in the morning while doing her job. She was beaten severely and died on the way to hospital.
A criminal case was filed. Operative-investigative actions are being undertaken to find out all the circumstances.
On the same day a hypothesis was published by a number of mass media according to which the suspect might be a Russian serviceman. The publication was followed by a statement of the Russian embassy which described media publications as irresponsible attitude and unprofessionalism.
“Such degree of unprofessionalism displayed by certain media really raises frustration, when unchecked and unconfirmed articles are being published under “screaming” headlines fully ignoring the presumption of innocence. Such irresponsible behavior especially during this uneasy times of elections is beneficial only for forces interested in seeding disaccord in the strategic and traditionally friendly relations between Armenia and Russia,” the statement said.