Արման Թաթոյանն այցելել և առանձնազրույց է ունեցել Ռոբերտ Քոչարյանի հետ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը կալանավորման հաջորդ օրն այցելել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, նրա հետ առանձնազրույց է ունեցել, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Արման Թաթոյանը։
«Այցելել եմ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, առանձնազրույց ունեցել։ Քննարկել ենք մարդու իրավունքների պաշտպանի իրավասությանն առնչվող բոլոր հարցերը», - ասաց Թաթոյանը։
Նա նշեց, որ առանձնազրույցի արդյունքներով համապատասխան գրություններ, հարցումներ են նախապատրաստել այն հարցերի շուրջ, որոնք բարձրացվել են պաշտպանի հետ առանձնազրույցի ընթացքում։
Հարցին, թե կոնկրետ ինչի՞ց է բողոքել Ռոբերտ Քոչարյանը, ՄԻՊ Արման Թաթոյանը պատասխանեց.
«Այս պահին չեմ կարող դրանք բարձրաձայնել, որովհետև քննարկման ընթացակարգ է գնում և ես պարտականություն ունեմ նաև երաշխավորելու առանձնազրույցի գաղտնիությունը։ Քննարկման, կապի մեջ ենք նաև փաստաբանների հետ»։
Թաթոյանն ասաց նաև, թե մարդու իրավունքների պաշտպանի համար որևէ նշանակություն չունի այն հանցանքը, որի մեջ մարդը մեղադրվում է կամ այն հասարակական ընկալումները, որ կան այդ մարդու հետ կապված։
«Ես պարտավոր եմ կատարել իմ գործառույթը։ Ես ոչ թե աշխատում եմ ինչ-որ մեկին դուր գալու համար, այլ կատարում եմ իմ գործառույթը։ Դա միշտ է եղել այդպես և այդպես են արել մարդու իրավունքների բոլոր պաշտպանները», - նկատեց Արման Թաթոյանը։
Պաշտպանն ասաց նաև, որ Ռոբերտ Քոչարյանը որևէ դժգոհություն չի հայտնել քրեակատարողական հիմնարկի ծառայողների վերաբերմունքի հետ կապված։

Armenian Human Rights Defender Arman Tatoyan visited Armenia’s second president Robert Kocharyan on the second day of his arrest, Tatoyan told the reporters today.
“I visited second president Robert Kocahryan and had a conversation with him. We have discussed all the issues under Ombudsman’s jurisdiction,” Tatoyan said, adding that corresponding writs, inquiries have been prepared over the voiced issues.
Asked what Kocharyan complained of, Tatoyan said he cannot voice it now as a procedure is ongoing currently and besides he is to guarantee the secrecy of the conversation.
Tatoyan also said it does not matter for Ombudsman of what crime a person is charged with as he is to carry out his functions.
“I am not working to please anyone, I am implementing my duties. It has always been so and all human rights defenders acted so,” Tatoyan said.
The Ombudsman also said that Robert Kocharyan has not expressed any complaint about the attitude of servicemen of the penitentiary.