Լուկաշենկոն դիմել է Հայաստանին. Ինչու՞ եք վախենում բելառուսներից. մենք օտար չենք
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն չի հասկանում, թե ինչու է Հայաստանը դեմ արտահայտվում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում Բելառուսի թեկնածուի նշանակմանը:
«Դա խայտառակություն է, որ մենք չենք կարող ընտրել ՀԱՊԿ-ի գլխավոր պաշտոնյայի», -  ասել է Բելառուսի նախագահը ռուս լրագրողների հետ Մինսկում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ, հայտնում է «Интерфакс-Запад»-ը:
Ա.Լուկաշենկոն ընդգծել է, որ Հայաստանի իշխանությունները պետք է ընդառաջ գնան ՀԱՊԿ այլ երկրներին, քանի որ հենց Երևանն է «թաթախել» կազմակերպությանն իր ներքին քաղաքական խնդիրների մեջ:
«Ես ձեզ տալիս եմ գործող պետքարտուղար, երիտասարդ գեներալ (Բելառուսի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ստանիսլավ Զաս): Խելացի տղա է, մեծ փորձ ունի:  Նա պետական քարտուղար է, բոլոր նախագահները գիտեն նրան: Ես այս քայլը կատարում եմ, որ այսուհետև  գործող տաղանդավոր գեներալներին նշանակենք` ցույց տալու համար ՀԱՊԿ-ի կարևորությունը», - ընդգծել է Ա.Լուկաշենկոն:
Նա հիշեցրել է, որ առաջարկել է, որպեսզի Ստանիսլավ Զասն այցելի ՀԱՊԿ բոլոր երկրներ, այդ թվում` Հայաստան:
«Եթե դուք պատրաստ եք ընդունել, լսել նրան... Դուք կարող եք չհամաձայնվել, կարող եք հավատարիմ մնալ ձեր սկզբունքներին: Բայց դուք խոսեք նրա հետ: Գուցե նա ձեզ համար ավելի լավ լինի, քան ցանկացած հայ: Ինչու՞ եք վախենում բելառուսներից: Չէ, որ միմյանց օտար չենք», - հավելել է Ա.Լուկաշենկոն:

Lukashenko addresses Armenia, urges not to be afraid of Belarusians
President of Belarus Alexander Lukashenko does not understand why Armenia is against appointment of the Belarus candidate in the post of the CSTO secretary general.
“It is a shame that we cannot elect the chief official of the CSTO,” Lukashenko told reporters in Minsk, Interfax-Zapad reports.
Lukashenko stressed that the Armenian authorities must agree with the member states as Yerevan  is the one which has “involved” them in the issues.
“I am giving you an acting state secretary, a young general [Stanislav Zas]. He is a clever boy, he has big experience. He is state secretary. All presidents know him. I do it and urge all members states hence appoint acting talented generals to show the significance of the CSTO,” Lukashenko stressed.
He said he has proposed that Stanislav Zas visits all the CSTO member states, including Armenia.
“If you are ready to accept him, listen to him… You may not agree and stay committed to your principles. But at least talk to him. He may be better for you than any other Armenian. Why are you afraid of Belarusians? We are not strangers,” Lukashenko said.