Լուկաշենկոն դիմել է Հայաստանին. Ինչու՞ եք վախենում բելառուսներից. մենք օտար չենք
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն չի հասկանում, թե ինչու է Հայաստանը դեմ արտահայտվում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում Բելառուսի թեկնածուի նշանակմանը:
«Դա խայտառակություն է, որ մենք չենք կարող ընտրել ՀԱՊԿ-ի գլխավոր պաշտոնյայի», -  ասել է Բելառուսի նախագահը ռուս լրագրողների հետ Մինսկում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ, հայտնում է «Интерфакс-Запад»-ը:
Ա.Լուկաշենկոն ընդգծել է, որ Հայաստանի իշխանությունները պետք է ընդառաջ գնան ՀԱՊԿ այլ երկրներին, քանի որ հենց Երևանն է «թաթախել» կազմակերպությանն իր ներքին քաղաքական խնդիրների մեջ:
«Ես ձեզ տալիս եմ գործող պետքարտուղար, երիտասարդ գեներալ (Բելառուսի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ստանիսլավ Զաս): Խելացի տղա է, մեծ փորձ ունի:  Նա պետական քարտուղար է, բոլոր նախագահները գիտեն նրան: Ես այս քայլը կատարում եմ, որ այսուհետև  գործող տաղանդավոր գեներալներին նշանակենք` ցույց տալու համար ՀԱՊԿ-ի կարևորությունը», - ընդգծել է Ա.Լուկաշենկոն:
Նա հիշեցրել է, որ առաջարկել է, որպեսզի Ստանիսլավ Զասն այցելի ՀԱՊԿ բոլոր երկրներ, այդ թվում` Հայաստան:
«Եթե դուք պատրաստ եք ընդունել, լսել նրան... Դուք կարող եք չհամաձայնվել, կարող եք հավատարիմ մնալ ձեր սկզբունքներին: Բայց դուք խոսեք նրա հետ: Գուցե նա ձեզ համար ավելի լավ լինի, քան ցանկացած հայ: Ինչու՞ եք վախենում բելառուսներից: Չէ, որ միմյանց օտար չենք», - հավելել է Ա.Լուկաշենկոն:

Лукашенко обратился к Армении: Чего вы боитесь белорусов? Мы же свои люди
Президент Белоруссии Александр Лукашенко не понимает, почему Армения выступает против белорусского кандидата на пост генерального секретаря ОДКБ.
«Это позор, что мы не можем избрать главного чиновника ОДКБ», - сказал президент на пресс-конференции российским СМИ в пятницу в Минске, сообщает «Интерфакс-Запад».
А.Лукашенко подчеркнул, что властям Армении следует пойти навстречу остальным странам ОДКБ, раз уж именно Ереван «окунул» организацию в свои внутриполитические проблемы.
«Я вам отдаю действующего госсекретаря, молодого генерала (госсекретарь Совета безопасности Беларуси Станислав Зась). Толковый парень, много опыта, штабной работы. Он госсекретарь, его все президенты знают. Я делаю этот шаг, чтобы впредь мы назначали действующих талантливых генералов, чтобы показать значимость ОДКБ», - подчеркнул А.Лукашенко.
Он напомнил, что предложил, чтобы С.Зась посетил каждую из стран ОДКБ, в том числе Армению.
«Если вы готовы его принять, выслушать... Можете не соглашаться, можете следовать своим принципам. Но вы с ним поговорите. Может быть, он для вас будет лучше, чем любой армянин. Чего вы боитесь белорусов? Мы же свои люди», - подытожил А.Лукашенко.