Լուկաշենկոն ո՞ւմ շունն է, որ պիտի Արցախի հարցը լուծի. Շիրինյան
Քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը չի կարծում, թե Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման մասին Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի արած հայտարարություններին պետք է լուրջ վերաբերվել:
«Նա միշտ ինչ-որ անորոշ բաներ է որոնում: Ավելի լավ է Սերժ Սարգսյանին հարցնեք, թե ինչպիսի խոսակցություն է եղել», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Շիրինյանը՝ անդրադառնալավ Լուկաշենկոյի այն հայտարարությանը, թե ՀԱՊԿ գագաթաժողովներից մեկի ժամանակ ինքը հորդորել է Սերժ Սարգսյանին հանձնել 5 շրջանները, մինչդեռ Սարգսյանը հրաժարվել է:
Ըստ քաղաքագետի՝ այսպիսի հայտարարությունները նպատակ ունեն ճնշում գործադրել Հայաստանի քաղաքական պրոցեսների վրա:
«Ալիևը խոսում է Արցախի հարցի նպաստավոր լուծման մասին, Լուկաշենկոն՝ Սերժ Սարգսյանի չհամաձայնվելու: Նրանք մի ցանկություն ունեն՝ զորք մտցնել Արցախ: Բայց ես խորհուրդ կտայի այդ հայտարարությունները լուրջ չընդունել: Լուկաշենկոն ո՞ւմ շունն է, որ պիտի Արցախի հարցը լուծի, Մինսկի խումբ կա», - ասաց նա:
Քաղաքագետի որակմամբ՝ նման հայտարարությունները հարևան երկրների խառնակչության արդյունք են: Շիրինյանը պնդեց՝ բազմիցս ասել է ու շարունակում է պնդել՝ Արցախի հարց գոյություն չունի, ուստի կարիք չկա այդ հարցն անընդհատ շահարկել, այն պարզապես պետք է լուծվի միջազգային իրավունքի շրջանակներում:
Հիշեցնենք, երեկ Բելառուսի նախագահ Լուկաշենկոն լրագրողներին մանրամասներ էր ներկայացել ՀԱՊԿ գագաթաժողովներից մեկի ժամանակ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ ունեցած զրույցի մասին, որտեղ Սարգսյանին առաջարկվել է Ադրբեջանին հանձնել 5 շրջանները, իսկ Բելառուսն ու Ռուսաստանը կոնսոլիդացված դիրքորոշում են որդեգրել՝ խոստանալով անհրաժեշտության դեպքում ռազմական ստորաբաժանում մտցնել՝ ապահովելու համար որոշակի երաշխիքներ, մինչդեռ Սարգսյանը հրաժարվել է:
Իր հերթին ՌԴ ԱԳՆ Սերգեյ Լավրովը երեկ Բաքվում հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը պատրաստակամ է վերսկսել բանակցությունները ղարաբաղյան հարցի շուրջ և կառուցողական լուծումներ փնտրել: Ալիևը Թվիթերի իր էջում գրել էր, որ 2019 թվականը նոր ազդակ կհաղորդի Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ հայ-ադրբեջանական հակամարտությանը կարգավորման գործընթացին:

Кто такой Лукашенко, чтобы решать вопрос Арцаха – Левон Ширинян
Политолог Левон Ширинян не считает, что к заявлениям президента Беларуси Александра Лукашенко нужно относиться серьезно.
«Он всегда в поисках чего-то неясного. Лучше спросить у Сержа Саргсяна, о чем был разговор», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am Левон Ширинян, касаясь заявления Лукашенко о том, что на одном из саммитов ОДКБ призывал президента Армении Сержа Саргсяна «отдать эти 5 районов», однако Саргсян отказался.
По словам политолога, такие заявления преследуют цель оказать давление на политические процессы в Армении.
«Алиев говорит о благоприятном решении вопроса Арцаха, Лукашенко – о несогласии Сержа Саргсяна. У них одно желание – ввести войска в Арцах. Но я посоветовал бы не относиться серьезно к этим заявлениям. Кто такой Лукашенко, чтобы решать вопрос Арцаха, для этого есть Минская группа», - заявил Ширинян.
По мнению политолога, подобные заявления являются результатом подстрекательства соседних стран. Левон Ширинян утверждает, что неоднократно говорил и продолжает настаивать на том, что вопроса Арцаха не существует, посему не имеет смысла постоянно спекулировать этим вопросом, он должен быть решен в рамках международного права.
Напомним, вчера президент Беларуси Александр Лукашенко на встрече с представителями российских СМИ рассказал о подробностях разговора с президентом Армении Сержом Саргсяном на одном из саммитов ОДКБ, во время которого он призывал вернуть Азербайджану пять районов. «Потом уже откровенно сказал: слушай, как они говорят, оккупировали 7 районов. И мы с Путиным заняли консолидированную позицию (это было в Ереване на ОДКБ): Серж, отдай эти 5 районов. Какая причина не вернуть их, они же пустуют. Он говорит: если я возвращаю, они там дорогу перережут, оккупируют Карабах и прочее. И мы с Путиным четко пообещали, что мы введем свои войска, и это не позволим (при азербайджанцах это говорили). Он сказал: нет, мы на это не пойдем, мы этого не хотим», - сказал А.Лукашенко.
В свою очередь глава МИД России Сергей Лавров заявил накануне в Баку, что президент Азербайджана Ильхам Алиев настроен на возобновление переговоров по карабахской проблеме и на поиск конструктивных развязок. «Вчера у нас была очень подробная, продолжительная беседа с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Мы почувствовали его искренний настрой на то, чтобы переговоры возобновить, чтобы искать конструктивные развязки», - сказал С.Лавров.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев оставил запись в Twitter, заявив, что «2019 год придаст новый импульс процессу урегулирования армяно-азербайджанского конфликта».