«Գոլդեն Փելեսը» պետությանը նվիրելը մեղմացուցիչ հանգամանք է, և հնարավոր է՝ Արմեն Ավետիսյանի ընտանիքին առնչվող քրգործը կարճվի. ԱԱԾ տնօրեն
15/12/2018 21:56
Այսօր Ծաղկաձորում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Aysor.am-ի թղթակիցը Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանից փորձել է պարզել՝ ի՞նչ փուլում է Մաքսային կոմիտեի նախկին պետ Արմեն Ավետիսյանի ընտանիքին առնչվող օֆշորային գործի նախաքննությունը և արդյոք նրա հայտարարությունը՝ Ծաղկաձորում գտնվող «Գոլդեն Փելես» հյուրանոցը պետությանը նվիրաբերելը կարող է հիմք լինել կարճելու այդ քրեական գործը։
Ի պատասխան՝ Վանեցյանն ասաց, որ ԱԱԾ-ն ունեցել է տեղեկություն այն մասին, որ «Գոլդեն փելեսը» օֆշորային ընկերություն է՝ այսինքն՝ գրանցել են օֆշորում, որպեսզի թաքցնեն իրական սեփականատիրոջը:
«Օպերատիվ միջոցառումների արդյունքում պարզվեց, որ սեփականատերը Արմեն Ավետիսյանի որդին է ու նրա մայրը: Գույքի ձեռքբերման միջոցները պարզելու համար իրականացվել են համապատասխան միջոցառումներ, ու Արմեն Ավետիսյանը քննության մարմնին պատրաստակամություն է հայտնել մեր կողմից հիմնավորված ապօրինի ձեռք բերված գույքը նվիրաբերել պետությանը: Դա, իհարկե, մեղմացուցիչ հանգամանք է, քննությունը վերջնական կիրականացվի, Ավետիսյանը պետգույքի կառավարման վարչությանը դիմել է, գործը վերջում կարճվելու է, բայց չեմ կարող ասել, թե որ հիմքով կկարճվի»:
Մեր ճշտող հարցին, թե ի՞նչ հիմքով է կարճվելու քրգործը, Վանեցյանը ատասխանեց, որ տարբեր կարող են լինել հիմքերը՝ հանցակազմի բացակայության, ոչ արդարացնող, համաներման և դատարանի որոշմամբ։
«Այս պահին չեմ կարող ասել՝ ինչ հիմքով կկարճվի», - ասաց Վանեցյանը։
Նա նկատեց, որ եթե եղել են մարդիկ, ովքեր տնտեսական վնաս են հասցրել պետությանը, ապա պետք է նրանց հնարավորություն տալ, որ վերականգնեն վնասը, և նրանք չդատապարտվեն։
«Եթե ասում ենք՝ մարդը գնա նստի։ Լավ, եթե մարդը գնաց նստեց՝ 1-2 տարի, պետությանը հասցրած վնասը չի փոխհատուցվում, ի՞նչ է դրանից փոխվում։ Եթե մարդը ծանր հանցագործություն չի գործել, մարդ չի սպանել, պետական դավաճանություն չի գործել, ի՞նչ է մեզ տալիս այն, որ տնտեսական հանցագործություն գործած մարդուն տանենք, նստեցնենք։ Ես գտնում եմ, որ եթե օրենսդրությունը թույլ է տալիս, պետք չէ մարդկանց տանել նստեցնել, պետք է հնարավորություն տալ, որ վերականգնեն վնասը», - հավելեց Վանեցյանը։
Aysor.am-ի մյուս հարցին, թե կարո՞ղ է նույն տրամաբանությունը գործել նաև Սաշիկ Սարգսյանի գործով, որը մեղադրվում է փողերի լվացման համար, և որը հայտարարել էր, որ 30 մլն դոլար պատրաստ է հետ տալ պետությանը, Վանեցյանը պատասխանեց, որ այդ հարցը կորոշվի հետագայում։

Передача в дар государству гостиницы «Golden Palace» – смягчающее обстоятельство, уголовное дело в отношении семьи Армена Аветисяна может быть прекращено – Артур Ванецян
15/12/2018 22:45
Сегодня в ходе встречи с журналистами в Цахкадзоре корреспондент Aysor.am попытался уточнить у директора Службы национальной безопасности Артура Ванецяна, на каком этапе находится расследование оффшорного дела, связанного с бывшим председателем Таможенного комитета Арменом Аветисяном, и может ли передача в дар государству гостиницы «Golden Palace» стать основанием для прекращения уголовного дела.
В ответ Артур Ванецян сказал, что СНБ имела сведения о том, что «Golden Palace» оффшорная компания, то есть зарегистрировали в оффшорах, чтобы скрыть реального собственника.
«В результате оперативных мероприятий выяснилось, что собственниками  являются сын Армена Аветисяна и его мать. Для выяснения средств, на которые приобретено имущество, были проведены соответствующие мероприятия и Армен Авеитсяе заявил органу следствия о готовности передать в дар государству обоснованные с нашей стороны незаконно приобретенное имущество. Это, конечно, смягчающее обстоятельство, следствие будет осуществляться, Аветисян обратился в управление госимуществом, дело будет прекращено, но не могу сказать на каком основании».
На наш уточняющий вопрос, на каком основании дело будет прекращено, Ванецян ответил, что основания могут быть разными, отсутствие состава преступления, амнистия и решении суда.
«В данный момент не могу сказать, на каком основании будет прекращено», - заявил Ванецян.
Он отметил, что если были люди, которые причинили экономический ущерб государству, то нужно дать им возможность, чтобы восстановили ущерб и не были осуждены.
«Если говорим, человек должен сесть. Ладно, если человек, пошел сел 1-2 года, не возместил нанесенный государству ущерб, что от этого меняется. Если человек не совершил тяжелое преступление, никого не убил, не совершил государственной измены, зачем нам сажать людей, совершивших экономические преступления, что это нам дает. Я считаю, что если законодательство позволяет, не нужно людей сажать, нужно дать возможность, чтобы они восстановили нанесенный вред», - добавил Артур Ванецян.
На вопрос корреспондента Aysor.am, то есть, с такой же логикой можно подойти и к делу Сашика Саргсяна, который обвиняется в отмывании денег, и который заявил, что готов вернуть государству 30 млн. долларов, Артур Ванецян ответил, что этот вопрос решится в дальнейшем.