Նիկոլ Փաշինյանն Արցախի իշխանությունների մասին բարձր պաշտոնյային ոչ հարիր արտահայտություններ արեց. դա մերժելի է. Լարիսա Ալավերդյան
17/12/2018 11:47
Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանն անընդունելի է համարում Արցախից Հայաստան և Հայաստանից Արցախ կոշտ դիրքորոշումներով հանդես գալը։
«Բացասական եմ գնահատում այնպիսի արտահայտությունները, երբ պետության բարձրաստիճան անձն այնպես է անդրադառնում, ինչպես անդրադարձել է Նիկոլ Փաշինյանը Արցախի իշխանությունների մասին՝ կոշտ, բարձր պաշտոնյային ոչ հարիր արտահայտություններով։ Ես դրան բացասական եմ վերաբերվում։ Ինձ համար մերժելի է այդպիսի տոնայնությունը և բառապաշարը», -այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Լարիսա Ալավերդյանը։
Հիշեցնենք, «Իմ քայլը» դաշինքի քարոզարշավին վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանին հորդորեց կարգի հրավիրել իր կառավարության ներկայացուցիչներին։
«Ես պարոն Սահակյանին հորդորում եմ, որ կարգի հրավիրի իր կառավարության ներկայացուցիչներին և իրենց ուղարկի իրենց աշխատանքով զբաղվելու և իրենք առիթ-անառիթ իրենց մեկնաբանություններով, թող... Չհասկացա, Ղարաբաղի նախագահի մամուլի խոսնակն օրումեջ իմ ասածի վերաբերյալ մեկնաբանություն է տալիս՝ այ քեզ բան։ Բա պատկերացնու՞մ եք իմ մամուլի խոսնակը Ղարաբաղի անհայտ ու հայտնի իրադարձությունների վերաբերյալ մեկնաբանություններ տա։ Դուք հասկանու՞մ եք դրա հետևանքն ու արդյունքն ի՞նչ կլինի։ Սթափվե′ք հարգելիներս, և զբաղվեք ձեր աշխատանքով։ Իհարկե, ինչ տեղի է ունեցել ձեզ հետ կքննարկեմ ես անպայման, բայց ընտրություններից հետո։ Անպայման կքննարկեմ, իսկ մինչ այդ ասում եմ՝ զբաղվեք ձեր գործով», - հայտարարել էր ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը։
Ավելի ուշ լուրեր տարածվեցին, թե Արցախի ՊԲ հրամանատար Լևոն Մնացականյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել և դա պայմանավորված է Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությամբ։
«Ինչքան էլ իշխանությունները կամ ջատագովները արտահայտվեն, թե դա ոչ մի կապ չունի, զուտ ժամանակահատվածը, եթե նայենք, ապա այդ վարկածը մնալու է ամենատարածվածը», - ասաց Լարիսա Ալավերդյանը։
Նա պատմական զուգահեռներ անցկացրեց. «Առաջին անգամ ՀՀ առաջին նախագահը գնացել է Արցախ և դրա հետևանքը եղել է այդ ժամանակվա Գերագույն խորհրդի նախագահի պաշտոնակատար Գեորգի Պետրոսյանին փոխելը։ Այս առումով կարող եմ պատմական զուգահեռներ տանել։ Միայն թե այս անգամ ոչ թե Հայաստանի պաշտոնատար անձն է գնացել Արցախ, այլ ուղղակի հրավիրված է եղել Արցախի նախագահը»։
«Իմ մեղուն կորած, քո աչքը ուռած», - արցախյան ասացվածք մեջբերեց Լարիսա Ալավերդյանը՝ նշելով. «Այսինքն, տրամաբանական կապը կարծես հաստատում է դա»։
«Քաղաքական հնչեղության ամենավտանգավոր հետևանքն այն է, որ Արցախի նախագահի այցը Հայաստան կապում են հետագայում Արցախում եղած կադրային փոփոխությունների հետ։ Սա նշանակում է, որ Արցախը ոչ թե ինքնուրույն է կառավարվում, այլ՝ Հայաստանի կողմից»,-նկատեց նա։
Ինչ վերաբերում է Լևոն Մնացականյանին, Լարիսա Ալավերդյանն ասաց.
«Նախևառաջ, ինչ էլ լինի, Լևոն Մնացականյանը և՛ զինվորների, և՛ պետական ու քաղաքական գործիչների մոտ մնալու է որպես գերագույն արժեքներով անձ, և ով էլ որ հիմա նշանակվի, պետք է որպես մարտահրավեր ձգտի այդ մակարդակը պահել»։

Никол Пашинян выступил с недостойными высокопоставленного чиновника заявлениями о властях Арцаха – Лариса Алавердян
17/12/2018 13:23
Первый омбудсмен Армении Лариса Алавердян считает неприемлемыми резкие позиции, с которыми выступают из Армении в Арцах и из Арцаха в Армению.
«Я негативно оцениваю подобные заявления, когда высокопоставленное лицо государства высказывается так, как Никол Пашинян высказался о власти Арцаха, жестко, с заявлениями, которые недостойны высокопоставленного чиновника. Я отношусь к этому отрицательно. Для меня неприемлемы подобная тональность и лексикон», - заявила сегодня в ходе встречи с журналистами Лариса Алавердян.
Напомним, в ходе предвыборной агитации в Чамбараке и.о. премьер-министра Армении, лидер предвыборного блока «Мой шаг»  Никол Пашинян обратился к президенту Республики Арцах Бако Саакян, призвав его поставить на место представителей его правительства.
«Я призываю господина Саакяна призвать к порядку представителей его правительства и просто отправить их заниматься своей работой и с их комментариями поводу по и без, пусть… Не понял, пресс-секретарь президента Карабаха через день делает комментарии о том, что я сказал, вот тебе раз. Вы представляете, если мой пресс-секретарь начнет делать комментарии об известных и неизвестных событиях Карабаха. Вы понимаете, какой результат и последствия будут после этого? Придите в себя, уважаемые, и займитесь своей работой. Конечно, то, что произошло, я обязательно обсужу с вами, но после выборов. Обязательно обсужу, а до этого говорю – займитесь вашим делом!» - заявил и.о. премьер-министра Армении.
Позднее распространились слухи о том, что командующий Армией обороны Арцаха Левон Мнацаканян подал заявление об отставке, что обусловлено заявлением Никола Пашиняна.
«Сколько бы власти и их сторонники не заявляли, что никакой связи нет, если просто посмотреть данный период времени, то эта версия остается самой распространенной», - сказала Лариса Алавердян.
Лариса Алавердян провела исторические параллели. «Впервые первый президент Армении поехал в Арцах и смена тогдашнего и.о. председателя Верховного совета Георгия Петросяна стала следствием этого. В данном контексте могу провести историческую параллель. Только в этот раз не официальное лицо Армении поехало в Арцах, а просто президент Арцаха был приглашен в Армению», - отметила Лариса Алавердян.
Лариса Алавердян, процитировав арцахскую поговорку, заявила: «То есть логическая связь подтверждает это».
«Самое опасное последствие политического резонанса является то, что визит президента Арцаха в Ереван связывается с последовавшими после этого кадровыми перестановками. Это значит, что в Архаце осуществляется не самостоятельное управление, а он управляется из Армении», - отметила она.
Что касается Левона Мнацаканяна, то Лариса Алавердян заявила:
«Прежде всего, что бы ни произошло, Левон Мнацаканян останется в памяти и у солдат, и у политических и общественных деятелей как человек с наивысшими ценностями и кто бы ни был сейчас назначен, как вызов, должен будет стремиться держать этот уровень».