Ազգային ժողովը վերջնականապես ձևավորված կլինի դեկտեմբերի 21-ին, երբ պատգամավորները պաշտոնապես կգրանցվեն
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը դեկտեմբերի 21-ին հրավիրվելիք հերթական նիստում գրանցելու է Ազգային ժողովի պատգամավորներին, որի արդյունքներով կկազմվի համապատասխան արձանագրություն։ Հենց այդ օրը պաշտոնապես կհայտարարվի, որ Ազգային ժողովը վերջնականապես ձևավորված է։
Այս ժամկետը կարող էր հետաձգվել, եթե ընտրություններին մասնակից քաղաքական ուժերից որևէ մեկը ընտրությունների արդյունքները վիճարկեր Սահմանադրական դատարանում։ Սակայն հայտնի է, որ որևէ ուժ չի պատրաստվում դիմել այդ քայլին, հետևաբար դեկտեմբերի 21-ին նորընտիր պատգամավորների գրանցումը կկատարվի անխոչընդոտ։
Երբ արդեն ընտրական օրենսդրության համաձայն, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը կգրանցի պատգամավորներին, այդ օրը պաշտոնապես կհայտարարվի 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի առաջին նիստի օրը։
Aysor.am-ի տեղեկություններով, սակայն, խորհրդարանի անդրանիկ նիստը կկայանա հունվարի 14-ին։ Բանն այն է, ըստ «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի, արտահերթ ընտրության դեպքում առաջին նստաշրջանը հրավիրվում է նորընտիր խորհրդարանի կազմավորումից հետո` երկրորդ երկուշաբթի։ Կազմավորումը դեկտեմբերի 21-ին է, իսկ դրան հաջորդող 2-րդ երկուշաբթին՝ հունվարի 7-ն է։ Սակայն քանի որ հունվարի 7-ը Հայաստանում մեռելոց է, ապա որոշվել է մեկ շաբաթով ևս հետաձգել ԱԺ նիստը։
Նկատենք, որ Հայաստանի Սահմանադրության համաձայն 7-րդ գումարման Ազգային ժողովը ձևավորումից հետո վարչապետ չի ընտրի. Հանրապետության նախագահը նորընտիր Ազգային ժողովի լիազորությունների ժամկետը սկսվելուց հետո անհապաղ վարչապետ կնշանակի խորհրդարանական մեծամասնության ներկայացրած թեկնածուին:
Նշենք, որ դեկտեմբերի 16-ին ԿԸՀ նիստում պաշտոնապես հայտարարվել էին ընտրությունների վերջնական արդյունքները, որի համաձայն խորհրդարան է անցնում երեք ուժ՝ «Իմ քայլը» դաշինքը, որը կունենա 88 մանդատ, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը՝ 26 մանդատ և «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը՝ 18 մանդատ։

Новый парламент Армении будет окончательно сформирован 21 декабря
Центральная избирательная комиссия Армении зарегистрирует избранных депутатов Национального Собрания Армении на очередном заседании 21 декабря, по итогам которой будет составлен соответствующий протокол. Именно в этот день будет официально объявлено о том, что Национальное Собрание окончательно сформировано.
Этот срок мог быть отложен, если бы какая-то из участвовавших политических сил опротестовала результаты парламентских выборов в Конституционном суде. Однако известно, что ни одна из партий не собирается пойти на такой шаг, следовательно, 21 декабря регистрация новоизбранных депутатов пройдет беспрепятственно.
В день, когда согласно Избирательному кодексу Армении ЦИК зарегистрирует депутатов, будет объявлена также дата первого заседания нового Национального Собрания 7-го созыва.
По сведениям Aysor.am, первое заседание парламента состоится 14 января. Дело в том, что согласно закону «Регламент Национального Собрания», в случае внеочередных выборов первая сессия парламента созывается во второй понедельник после формирования новоизбранного парламента. Парламент будет сформирован 21 декабря, а следующий за этим второй понедельник – 7 января. Однако, поскольку 7 января объявлен в Армении днем поминовения, решено отложить заседание парламента еще на неделю.
Отметим, что согласно Конституции Армении, Национальное Собрание 7-го созыва после формирования не изберет премьер-министра. Президент Армении сразу после начала срока полномочий новоизбранного Национального Собрания назначит премьер-министром представленного парламентским большинством кандидата.
Отметим, что на заседании Центральной избирательной комиссии 16 декабря были официально объявлены окончательные результаты выборов, согласно которым, блок «Мой шаг» будет иметь в парламенте 88 мандатов, партия «Процветающая Армения» – 26 мандатов и партия «Светлая Армения» – 18 мандатов.