Գործընթացը չպետք է անհարկի քաղաքականացնել. Փաշինյանը՝ Գյումրիում ռուս զինծառայողի կողմից հայ կնոջ սպանության մասին
19/12/2018 17:14
Պերմյակովի կողմից Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի սպանության ու Գյումրիում ռուս զինծառայողի կողմից 57-ամյա գյումրեցի կնոջը դաժան ծեծով սպանելու դեպքերի միջև կա մի շատ կարևոր տարբերություն, այս մասին այսօր Դիլիջանում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ես ուզում եմ նախ մենք արձանագրենք՝ շատ կարևոր տարբերություն կա։ Այն հետևյալն է՝ այն ժամանակ անհրաժեշտ էր համոզված լինել, որ խորը և համապարփակ քննություն է տեղի ունենալու գործի հետ կապված, և մինչև հիմա էլ, ցավոք սրտի, հարազատները կասկած են հայտնում, որ գործը քննվել է ամբողջությամբ։ Այս կոնտեքստում՝ նրա (նկատի ունի Պերմյակովին՝ Aysor.am), որտեղ պահելու հանգամանքը ստանում էր որոշակի նշանակություն և կարևորություն։ Այս պարագայում, մենք այդպիսի իրավիճակ չունենք», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանն՝ անդրադառնալով լրագրողի հարցին, թե ինչու՞ է գյումրեցի կնոջ սպանության մեջ կասկածվող ռուս զինծառայողը պահվում ռուսական ռազմաբազայում։
«Մեր խնդիրը ի՞նչն է, որ որևէ գործ ամբողջությամբ քննվի ու բացահայտվի, թե՞ մեր խնդիրն այն է, որ կոնկրետ զինվորն այս քրեակատարողական հիմնարկում է պահվում, այն կամ մեկ այլ», - ասաց վարչապետի պաշտոնակատարը։
Դիտարկմանը, որ սա արդեն որերորդ դեպքն է, երբ ռուսական ռազմաբազայի զինծառայողների գործողությունների հետևանքով տուժում են ՀՀ քաղաքացիներ, որ հաճախ են լինում դեպքեր, երբ զինծառայողները բազայից դուրս են գալիս ու, օրինակ, ռեստորաններում վեճեր հրահրում, Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքեց.
«Ես հետևյալն եմ ասում։ Հայաստանի բազմաթիվ ռեստորաններում տեղի են ունենում դեպքեր։ Այդ դեպքերում ներգրավված են լինում Հայաստանի քաղաքացիներ, Ռուսաստանի քաղաքացիներ, այլ երկրների քաղաքացիներ։ Գործընթացքը պետք չէ անհարկի քաղաքականացնել», - ասաց վարչապետի պաշտոնակատարը։

Не нужно политизировать этот вопрос – Никол Пашинян об убийстве российским военнослужащим армянской женщины в Гюмри
19/12/2018 18:33
Между случаями убийства членов семьи Аветисян Валерием Пермяковым и 57-летней женщины в результате жестокого избиения российским военнослужащим в Гюмри есть ряд важных различий, заявил сегодня журналистам и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян.
«Прежде всего, я хочу зафиксировать главное различие этого дела с делом Пермякова. Тогда нам нужно было удостовериться, что по делу Пермякова ведется или будет вестись всеобъемлющее следствие, и до сих пор родные погибшей семьи сомневаются в том, что проведено всеобъемлющее расследование дела. И в данном контексте место содержания этого военнослужащего (Валерия Пермякова – Aysor.am) приобретало важность и актуальность. Сейчас у нас нет такой проблемы», - сказал Пашинян, отвечая на вопрос журналиста, почему подозреваемый в убийстве женщины в Гюмри военнослужащий содержится на территории российской военной базы.
«В чем наша задача? Наша задача в том, чтобы дело было полностью раскрыто, а не конкретное место содержания военнослужащего», - заявил Пашинян.
На замечание о том, что это уже не первый случай, когда граждане Армении страдают в результате действий военнослужащих российской военной базы, часто происходят инциденты, когда военнослужащие выходят с территории базы и, например, провоцируют драки в ресторанах, Никол Пашинян ответил: «Я говорю следующее. Инциденты происходят в многочисленных ресторанах Армении. В этих инцидентах участвуют граждане Армении, граждане России, других государств. Не нужно политизировать этот вопрос», - заявил и.о. премьер-министра.