Համազգային թատրոնի տնօրենի ԺՊ է նշանակվել Արման Նավասարդյանը. Թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար կնշանակվի Նարինե Գրիգորյանը
19/12/2018 14:44
ՀՀ Մշակույթի նախարարի պաշտոնակատար Լիլիթ Մակունցի հրամանով Սոս Սարգսյանի անվան Համազգային թատրոնի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար է նշանակվել (6 ամիս ժամկետով) նույն թատրոնի դերասան Արման Նավասարդյանը, այդ մասին Aysor.am-ին տեղեկացրեց նորանշանակ տնօրենը:
Թատրոնների գեղարվեստական ղեկավարները նշանակվում են տնօրենների կողմից: Արման Նավասարդյանը նկատեց՝ մոտ օրերս կնշանակի նաև գեղարվեստական ղեկավարին:
«Այսօր կամ վաղն այդ նշանակումը կանեմ: Ուղղակի հիմա թղթաբանական մի քանի հարց կա, կկարգավորենք ու գեղարվեստական ղեկավար կունենանք», - ընդգծեց նա:
Հարցին՝ արդյոք Համազգայինի գեղարվեստական ճաշակն այսուհետ կորոշի այն թեկնածուն, ում անունն ի սկզբան էր շրջանառվում, մեր զրուցակիցը պատասխանեց՝ անշուշտ: Հիշեցնենք, որ թատերախումբը բողոքի առաջին իսկ օրից թատրոնի տնօրենի կարգավիճակում տեսնում էր Արման Նավասարդյանին, գեղարվեստական ղեկավարի դերում՝ ՀՀ Վաստակավոր արտիստ, դերասանուհի, բեմադրիչ Նարինե Գրիգորյանին:
Սակայն, գեղարվեստական ղեկավարի պաշտոնից հրաժարված, բայց՝ տնօրենի հաստիքը չլքած Վիգեն Չալդրանյանը չէր պատրաստվում զիջել դիրքերը: Վերջինս հրաժարականի դիմում ներկայացրեց օրեր առաջ՝ Մշակույթի նախարարի ԺՊ-ի հետ հանդիպումից հետո: Նախկին գեղղեկավարն ու տնօրենը մամուլում հրապարակված իր բաց նամակում ընդգծել էր, որ պաշտոնից հրաժարվում է Լիլիթ Մակունցի հրահանգով:

Actor Arman Navasardyan appointed acting director of Sos Sargsyan Pan-National Theatre, Narine Grigoryan to be appointed art director
19/12/2018 15:04
Actor of Sos Sargsyan Pan-National Theatre Arman Navasardyan has been appointed acting director of the theatre with the decree of acting minister of culture Lilit Makunts, Navasardyan told Aysor.am.
The art directors of theatres are being appointed by directors. Navasardyan said in the coming days he will appoint the art director of the theatre.
The actors of the theatre and Navasardyan earlier stated that they see actress, Armenia’s honorary artist Narine Grigoryan in the post of the art director.
Former art director and director in combination Vigen Chaldranyan who has recently left the post was not conceding to the demands of the actors. He submitted resignation application just few days ago after meeting with the acting minister of culture. In the open letter he stressed that he leaves the post with the decree of Lilit Makunts.