Դուք Հայաստանի քաղաքացիներից ստացել եք բարեփոխումներ կատարելու ուժեղ մանդատ. Տուսկը և Յունկերը ուղերձ են հղել Փաշինյանին
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը համատեղ ուղերձ են հղել ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին, տեղեկացնում են Հայաստանում ԵՄ գրասենյակից։
Ցանկանում ենք շնորհավորել ս.թ. դեկտեմբերի 9-ին Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ Ձեր քաղաքական դաշինքի հաղթանակի կապակցությամբ: Ընտրություններն անցկացվեցին հիմնարար ազատությունների հարգանքի պայմաններում և վայելում են հանրային լայն վստահություն:
Դուք Հայաստանի քաղաքացիներից ստացել եք բարեփոխումներ կատարելու ուժեղ մանդատ: Եվրոպական միությունը պատրաստ է աջակցել Ձեզ բարեփոխումների օրակարգի իրականցման գործում: ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված համաձայնագիրը, որը պայմանականորեն կիրառվում է 2018թ. հուլիսի 1-ից, ամուր շրջանակ է ապահովում մեր համագործակցության համար և հավակնոտ ծրագիր՝ բարեփոխումների համար:
Համաձայնագիրը նաև աջակցություն կտրամադրի դիմակայուն սոցիալ-տնտեսական համակարգ ունենալուն, որն անհրաժեշտ է Հայաստանի բարեկեցության կառուցման համար: Ի բարօրություն Հայաստանի բոլոր քաղաքացիների՝ ակնկալում ենք համատեղ աշխատել համաձայնագրի իրականացման ուղղությամբ:
Ավելի լայն, տարածաշրջանային համատեքստում, հուսով ենք, որ Հայաստանը կշարունակի համագործակցությունը Արևելյան գործընկերության շրջանակներում, որը 2019թ. կնշի իր գործունեության տասնամյակը: Լիահույս ենք նաև, որ նոր թափով կշարունակեք ջանքերը տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանագության հաստատման ուղղությամբ:

Вы получили сильный мандат от народа Армении на осуществление реформ – Туск и Юнкер направили поздравительное послание Пашиняну
Председатель Европейского Совета Дональд Туск и председатель Европейской комиссии Жан-Клод Юнкер направили совместное поздравительное послание и.о. премьер-министра Армении Николу Пашиняну, сообщает делегация ЕС в Армении.
желаем поздравить по случаю победы возглавляемого Вами политического блока на состоявшихся 9 декабря в Армении парламентских выборах. Выборы прошли в условиях уважения к основополагающим свободам и пользуются широким общественным доверием.
Вы получили сильный мандат от народа Армении на осуществление реформ. ЕС готов поддержать Вас в деле реализации повестки реформ. Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве ЕС-Армения, которое условно применяется с 1 июля 2018г, обеспечивает прочную основу для нашего сотрудничества и амбициозную программу – для реформ.
Соглашение будет также содействовать становлению устойчивой социально-экономической системы, необходимой для благополучия Армении. В интересах благоденствия всех граждан Армении – рассчитываем на совместную работу в направлении реализации соглашения.
В более широком, региональном контексте надеемся, что Армения продолжит сотрудничество в рамках Восточного партнерства, которое в 2019 году отметит десятилетие своей деятельности. Надеемся также, что с новой силой продолжим прилагать усилия, направленные на установление мира и безопасности в регионе.