Դուք Հայաստանի քաղաքացիներից ստացել եք բարեփոխումներ կատարելու ուժեղ մանդատ. Տուսկը և Յունկերը ուղերձ են հղել Փաշինյանին
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը համատեղ ուղերձ են հղել ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին, տեղեկացնում են Հայաստանում ԵՄ գրասենյակից։
Ցանկանում ենք շնորհավորել ս.թ. դեկտեմբերի 9-ին Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ Ձեր քաղաքական դաշինքի հաղթանակի կապակցությամբ: Ընտրություններն անցկացվեցին հիմնարար ազատությունների հարգանքի պայմաններում և վայելում են հանրային լայն վստահություն:
Դուք Հայաստանի քաղաքացիներից ստացել եք բարեփոխումներ կատարելու ուժեղ մանդատ: Եվրոպական միությունը պատրաստ է աջակցել Ձեզ բարեփոխումների օրակարգի իրականցման գործում: ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված համաձայնագիրը, որը պայմանականորեն կիրառվում է 2018թ. հուլիսի 1-ից, ամուր շրջանակ է ապահովում մեր համագործակցության համար և հավակնոտ ծրագիր՝ բարեփոխումների համար:
Համաձայնագիրը նաև աջակցություն կտրամադրի դիմակայուն սոցիալ-տնտեսական համակարգ ունենալուն, որն անհրաժեշտ է Հայաստանի բարեկեցության կառուցման համար: Ի բարօրություն Հայաստանի բոլոր քաղաքացիների՝ ակնկալում ենք համատեղ աշխատել համաձայնագրի իրականացման ուղղությամբ:
Ավելի լայն, տարածաշրջանային համատեքստում, հուսով ենք, որ Հայաստանը կշարունակի համագործակցությունը Արևելյան գործընկերության շրջանակներում, որը 2019թ. կնշի իր գործունեության տասնամյակը: Լիահույս ենք նաև, որ նոր թափով կշարունակեք ջանքերը տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանագության հաստատման ուղղությամբ:

EU stands ready to support you in your reform agenda: Presidents of European Council and European Commission congratulate Pashinyan on victory in elections
President of the European Council Donald Tusk and Jean-Claude Juncker, President of the European Commission addressed a joint letter to Nikol Pashinyan, Acting Prime Minister of the RA.
We would like to congratulate you on your political alliance's victory in Armenia's parliamentary elections of 9 December 2018. The elections were held with respect for fundamental freedoms and enjoyed broad public trust. You received a strong mandate for reforms from the citizens of Armenia.
The European Union stands ready to support you in your reform agenda. The EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, provisionally applied since 1 June 2018, provides a solid framework for our cooperation and an ambitious blueprint for reforms. It will also support a resilient economic and social system conducive to building Armenia's prosperity. We look forward to working together to implement the Agreement to the benefit of all Armenian citizens.
At the broader, regional level, we count on Armenia's continued engagement within the Eastern Partnership, which will mark its tenth anniversary in 2019. We also count on your renewed efforts to promote regional peace and security.