Քոչարյանի գործով ՄԻԵԴ դիմելը 1-2 օրվա խնդիր է, գանգատն արդեն պատրաստ է. փաստաբան
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հարցով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան դիմելը 1-2 օրվա խնդիր է, բոլոր փաստաթղթերը պատրաստ են, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմի անդամ, փաստաբան Հայկ Ալումյանը։
«Իմ աշխատասենյակում դրված է ՄԻԵԴ-ի գանգատն՝ ամբողջությամբ պատրաստ վիճակում, համալրում ենք որոշ փաստաթղթեր։ Մեկ-երկու օրվա խնդիր է, որպեսզի դա մեկնի Եվրոպական դատարան», - ասաց Հայկ Ալումյանը՝ նշելով, որ իրենք ակնկալում են, որ «ՄԻԵԴ-ում Հայստանում տեղի ունեցած խախտումները կստանան արժանի գնահատականներ»։
Նա նշեց, որ ՄԻԵԴ ուղարկվելիք գանգատում անդրադարձ կա նաև ՀՔԾ պետի, ԱԱԾ տնօրենի ու Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցների գաղտնալսումներին։

Айк Алумян: Обращение в ЕСПЧ по делу Роберта Кочаряна – вопрос 1-2 дней, документы уже готовы
Подача жалобы по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна в Европейский суд по правам человека – вопрос 1-2 дней, все документы уже готовы, заявил сегодня ходе встречи с журналистами член команды защиты второго президента Армении Роберта Кочаряна адвокат Айк Алумян.
«Жалоба в ЕСПЧ на моем рабочем столе, в полностью готовом виде, дополняем некоторые документы. Отправка жалобы в Европейский суд – это вопрос 1-2 дней», - сказал Айк Алумян.
Он отметил, что адвокаты надеются, что «произошедшие в Армении нарушения получат в ЕСПЧ надлежащую оценку».
Адвокат сообщил, что в направляемой в ЕСПЧ жалобе затронуты также аудиозаписи прослушек телефонных разговоров между начальником Специальной следственной службы, директором Службы национальной безопасности и премьер-министром Николом Пашиняном.