«0038» հրամանը հակասահմանադրական իրավիճակ չի առաջացրել, հակառակը՝ կանխել է այն. Հայկ Ալումյան
«0038» հրամանն ու Մարտի 1-ի իրադարձություններն իրար հետ ընդհանրապես փոխկապակցված չեն, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններից Հայկ Ալումյանը։
««0038» հրամանը չի ներկայացնում որևէ խնդիր։ Այն չի առաջացրել որևէ հակասահմանադրական կամ հակաիրավական իրավիճակ, ընդհակառակը՝ «0038» հրամանի արդյունքում կանխվել է բանակի ներգրավվածությունը, ներքաշումն օրեր շարունակ տևող ցույցերին, այն, ինչի վերաբերյալ հստակ տվյալներ կային։ Այսինքն՝ աշխատանքներ են տարվում բանակի ներսում, որպեսզի զինվորականներին նույնպես բերեն Ազատության հրապարակ ու նրանք սկսեն մասնակցել քաղաքական պրոցեսներին», - ասաց Հայկ Ալումյանը։
Նա ընդգծեց, եթե հրամանի ամբողջ տեքստը հասանելի դառնա, ապա կպարզվի, որ այն որևէ բացասական արդյունքներ չի առաջացրել.
«Հստակ կարող եմ ասել, որ «0038» հրամանը, երբ դուք դրա ամբողջ տեքստը կունենանք, ինքներդ կհամոզվեք, որ չի առաջացրել որևէ հակասահմանադրական իրավիճակը», - ասաց փաստաբանը։

“0038” order has not created any anti-constitutional situation: Kocharyan’s attorney
“0038” order and March 1 developments are not interconnected, Robert Kocharyan’s attorney Hayk Alumyan told the reporters today.
“The “0038” order does not present any issue. It has not resulted in the creation of anti-constitutional or illegal situations, on the contrary it has prevented the involvement of the army. Works were being carried out inside the army to bring the militaries to Freedom Square for them to participate in political processes,” Alumyan said.
He stressed that after the whole text of the order becomes available it will become clear that it has not caused any negative results.
“I can state for sure that the ‘0038’ order has not created any anti-constitutional situation,” the attorney said, adding that all will get convinced in it after the full text of the order becomes available.