Կառավարության նոր կաբինետը կձևավորի 12 նախարարություն. հայտնի է երեք նոր նախարարությունների անվանումը
24/12/2018 15:42
Կառավարությունը շրջանառության մեջ է դրել «Կառավարության կառուցվածքի ու գերծունեության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ անելու մասին նախագիծը, որով առաջարկում է կրճատել նախարարությունների թիվը՝ դրանք 17-ից հասցնելով 12-ի։
Այսպես, կառավարությունն առաջարկում է նոր կաբինետը կազմել հետևյալ 12 նախարարություններով՝
1. աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն
2. առողջապահության նախարարություն
3. արդարադատության նախարարություն
4. արտակարգ իրավիճակների նախարարություն
5. արտաքին գործերի նախարարություն
6. բնապահպանության նախարարություն
7. կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություն
8. պաշտպանության նախարարություն
9. տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարություն
10. բարձր տեխնոլոգիաների և ռազմարդյունաբերության նախարարություն
11. տնտեսական զարգացման և գյուղատնտեսության նախարարություն
12. ֆինանսների նախարարություն
Ընդհանրապես հանվում է առաջին փոխվարչապետի պաշտոնը և լինելու է երկու փոխվարչապետ։
Նախագծի համաձայն՝ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարությունը, պետական գույքի կառավարման կոմիտեն, ջրային կոմիտեն միավորվում են էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությանը, իսկ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունը վերանվանվում է տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարություն:
Մշակույթի, կրթության և գիտության, սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունների միավորումից էլ ստեղծվելու է կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություն:
Գյուղատնտեսության նախարարությունը միավորվում է տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությանը և արդյունքում այն կոչվելու է տնտեսական զարգացման և գյուղատնտեսության նախարարություն:
Ռազմարդյունաբերական կոմիտեն միավորվում է տրանսպորտի, կապի և ՏՏ նախարարությանը և կոչվելու է բարձր տեխնոլոգիաների և ռազմարդյունաբերական նախարարություն:
Ըստ նախագծի՝ դադարեցվում է Սփյուռքի նախարարության գործունեությունը:
Այս օրենքը, ընդունվելու դեպքում, ուժի մեջ է մտնելու 2019-ի հունվարի 1-ից։ Նախագիծը դեռ հանրային քննարկման չի դրվել և ենթադրվում է, որ կքննարկվի հունվարի 14-ին կայանալիք 7-րդ գումարման ԱԺ առաջին նիստում։

В структуру нового правительства войдут 12 министерств: известно, как будут называться 4 новых министерства
Правительство Армении ввело в обращение законопроект о внесении изменений и дополнений в закон Республики Армения «О деятельности и структуре правительства», согласно которому предлагается сократить количество министерств, доведя их с 17 до 12.
Таким образом, правительство предлагает сформировать новый кабинет в составе следующих 12 министерств:
1. министерство труда и социальных вопросов
2. министерство здравоохранения
3. министерство юстиции
4. министерство по чрезвычайным ситуациям
5. министерство иностранных дел
6. министерство охраны природы
7. министерство образования, науки, культуры и спорта
8. министерство обороны
9. министерство территориального управления и инфраструктур
10. министерство высоких технологий и военной промышленности
11. министерство экономического развития и сельского хозяйства
12. министерство финансов
Должность первого вице-премьера будет сокращена, в правительстве останутся два вице-премьера.
Согласно законопроекту, министерство территориального развития и управления, комитет по управлению государственным имуществом, комитет водного хозяйства объединяются с министерством энергетических инфраструктур и природных ресурсов, а министерство энергетических инфраструктур и природных ресурсов будет переименовано в министерство территориального управления и инфраструктур.
В результате объединения министерств культуры, образования и науки, спорта и по делам молодежи будет создано министерство образования, науки, культуры и спорта.
Министерство сельского хозяйства объединяется с министерством экономического развития и инвестиций, в результате чего будет переименовано в министерство экономического развития и сельского хозяйства.
Военно-промышленный комитет объединяется с министерством транспорта, связи и информационных технологий и будет называться министерством высоких технологий и военной промышленности.
Согласно законопроекту, прекращается деятельность министерства диаспоры.
В случае принятия этот закон вступит в силу с 1-го января 2019 года. Проект пока не представлен на общественные обсуждения и предполагается, что документ будет обсужден на предстоящем 14 января первом заседании Национального Собрания Армении 7-го созыва.