Սփյուռքահայերը բողոքի ակցիա են իրականացնում ընդդեմ նախարարության լուծարման
Այսօր առավոտից սփյուռքահայերը բողոքի ակցիա են իրականացրել Սփյուռքի նախարարության դիմաց՝ պնդելով, որ նախարարությունը փակելը մեծ սխալ է:
Aysor.am-ի թղթակիցը փոխանցում է, որ այս պահին նրանք շարժվում են դեպի կառավարության շենք:
Ակցիայի մասնակիցները գտնում են նախարարության անհրաժեշտությունը կա և, նրանց խոսքով, նախարարության դերն անգնահատելի է Հայաստան վերադառնալուց հետո իրենց ադապտացման համար:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ կառավարությունը շրջանառության մեջ է դրել «Կառավարության կառուցվածքի ու գերծունեության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ անելու մասին նախագիծը, որով առաջարկում է կրճատել նախարարությունների թիվը՝ դրանք 17-ից հասցնելով 12-ի։
Նախագծով ՀՀ մշակույթի նախարարությունը միավորվելու է կրթության և գիտության նախարարությանը, իսկ սփյուռքի նախարարությունը լուծարվելու է:

Армяне Диаспоры проводят акцию протеста против закрытия министерства диаспоры
Сегодня с утра армяне Диаспоры проводят в Ереване акцию протеста против закрытия министерства диаспоры, утверждая, что расформирование министерства – это большая ошибка.
Как передает корреспондент Aysor.am, сейчас протестующие двигаются к зданию правительства.
Участники акции считают, что министерство необходимо, по их словам, роль министерства диаспоры неоценима в вопросе их адаптации после репатриации в Армению.
Ранее сообщалось, что правительство Армении ввело в обращение законопроект о внесении изменений и дополнений в закон Республики Армения «О деятельности и структуре правительства», согласно которому предлагается сократить количество министерств, доведя их с 17 до 12.
Согласно проекту, в результате объединения министерств культуры, образования и науки, спорта и по делам молодежи будет создано министерство образования, науки, культуры и спорта, а деятельность министерства диаспоры прекращается.