Բաքուն Ղարաբաղին պատրաստ է բարձր մակարդակով ինքնորոշման իրավունք տալ. Ադրբեջանի ԱԳՆ
Բաքուն հուսով է, որ 2019 թվականին Երևանի հետ հարաբերությունները կկարգավորվեն, և պատրաստ է Լեռնային Ղարաբաղում հայերին բարձր մակարդակով ինքնորոշման իրավունք տալ: Այդ մասին երեքշաբթի հայտարարել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը, հայտնում է РИА Новости-ն:
«Մեր երկիրը՝ ինչպես ապահովում է իր քաղաքացիների` այլ էթնիկ խմբերի ներկայացուցիչների անվտանգությունը, նույն կերպ պատրաստ է դա անել Լեռնային Ղարաբաղում հայկական ծագում ունեցող քաղաքացիների համար՝ իր միջազգային պարտավորություններին համապատասխան: Բացի այդ Բաքուն պատրաստ է նրանց բարձր մակարդակի ինքնորոշման իրավունք տալ՝ Ադրբեջանի Հանրապետության միջազգային ճանաչված սահմանների շրջանակում», - նշել է Մամեդյարովը:
Նրա խոսքով՝ ղարաբաղյան կարգավորման առաջխաղացումը, «ամբողջ տարածաշրջանում խաղաղության, անվտանգության և կայունության պայմանների ստեղծումը, առաջին հերթին, կբացի հնարավորությունները Հայաստանի տնտեսական աճի համար»:

Baku ready to grant high level of autonomy to Nagorno-Karabakh: Azerbaijani FM
Baku hopes that the relations with Yerevan will be regulated in 2019 and is ready to grant the Armenians of Nagorno Karabakh high level autonomy, Azerbaijani foreign minister Elmar Mammadyarov stated on Tuesday, Russian RIA Novosti reports.
“Our country has always ensured the security of its citizens including of those belonging to different ethnic groups. It is ready to do the same for the Armenians of Nagorno Karabakh in accordance with its international commitments. Besides, Baku is ready to give them high level of autonomy in the limits of internationally recognized borders of Azerbaijan,” Mammadyarov stated.
He said the progress in the Karabakh conflict settlement process that will result in establishment of peace, security and stability in the region will first of all open new opportunities for Armenia’s economic growth.