Հակառակորդը շարունակում է առաջնային գծի տարբեր հատվածներում ինտենսիվորեն խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը. ՊԲ
26/12/2018 18:37
Չնայած վերջին շրջանում արցախա-ադրբեջանանական հակամարտ զորքերի շփման գծում կողմերի միջև ձեռքբերված բանավոր պայմանավորվածության՝ այդուհանդերձ, հակառակորդը շարունակում է առաջնային գծի տարբեր հատվածներում ինտենսիվորեն խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը, ինչպես նաև որոշ ուղղություններում իրականացնել ռազմավարամարտավարական նշանակության սադրիչ գործողություններ, տեղեկացնում է ՊԲ մամուլի ծառայությունը:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները առայժմ ձեռնպահ են մնում դիմել պատասխան քայլերի, սակայն պատրաստակամ են  ադրբեջանական զինուժի կողմից դրսևորվող նման վարքագծի շարունակման դեպքում ձեռնարկել իրավիճակից բխող համարժեք գործողություններ:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հորդորում է ադրբեջանական կողմին ձեռնպահ մնալ շփման գծում իրավիճակը սրելու անհեռանկար գործողություններից և, գոնե, տոնական օրերին հետևել հրադադարի ռեժիմի պահպանման շուրջ  կողմերի միջև ձեռք բերված բանավոր պայմանավորվածության պահանջներին:

Минобороны Арцаха: Противник продолжает интенсивно нарушать режим прекращения огня на различных участках передовой линии
26/12/2018 19:20
Несмотря на достигнутую в последнее время между сторонами устную договоренность, противник продолжает на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск, тем не менее, интенсивно нарушать режим прекращения огня на различных участках передовой, а также осуществлять в некоторых направлениях провокационные действия военно-стратегического значения, сообщает пресс-служба Армии обороны Республики Арцах.
Передовые подразделения Армии обороны пока воздерживаются от ответных шагов, однако в случае продолжения со стороны ВС Азербайджана подобного поведения готовы предпринять исходящие из ситуации адекватные действия.
Министерство обороны Республики Арцах призывает азербайджанскую сторону воздержаться от бесперспективных действий по обострению ситуации на линии соприкосновения и, хотя бы в праздничные дни, следовать требованиям устной договоренности, приобретенной между сторонами вокруг сохранения режима прекращения огня.