Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները պատրաստվում են գրավի միջնորդություն ներկայացնել դատարան
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ Վերաքննիչ քրեական դատարանի՝ դեկտեմբերի 7-ին կայացրած որոշումը Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների կողմից դեկտեմբերի 25-ին բողոքարկվել է Վճռաբեկ դատարան:
Վճռաբեկ բողոքը 107 էջից է բաղկացած:
Բողոքի հիմքում դրվել է Վերաքննիչ դատարանի որոշման առերևույթ հակասությունը նախկինում կայացված Վճռաբեկ դատարանի որոշումներում արտահայտած դիրքորոշումների հետ և մարդու իրավունքների և ազատությունների (արդար դատաքննության) հիմնարար խախտում,  ներառյալ, անմեղության կանխավարկածի, գործը օրինական դատարանի կողմից քննության, ինչպես  նաև պատճառաբանված որոշում ստանալու իրավունքները և որոշ այլ իրավունքների խախտումը:
Նաև բարձրացվել են որոշ հարցեր, որոնց մասով անհրաժեշտ է ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի որոշումը իրավունքի զարգացման համար:
Պաշտպանական  թիմն առաջիկայում պատրաստվում է այլընտրանքային խափանման միջոց գրավի միջնորդություն ներկայացնել դատարան:
Հիշեցնենք, որ Վերաքննիչ դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանի, մերժել էր ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմի բողոքները և անփոփոխ թողել առաջին ատյանի դատարանի հուլիսի 27-ի որոշումը՝ համաձայն որի Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել կալանավորումը:

Адвокаты Роберта Кочаряна намерены представить в суд ходатайство о применении залога
Вынесенное Апелляционным уголовным судом 7 декабря решение об избрании в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна меры пресечения в виде заключения под стражу адвокатами экс-президента обжаловано 25 декабря в Кассационном суде .
Кассационная жалоба состоит из 107 страниц.
В основу жалобы положено явное противоречие решения Апелляционного суда с выраженными в принятых ранее Кассационным судом решениях позициями и нарушение основополагающих прав и свобод человека (права на справедливое судебное разбирательство), включая нарушение презумпции невиновности, права на получение мотивированного решения и нарушение ряда других прав.
Озвучены также некоторые вопросы, по части которых необходимо решение Кассационного суда для развития права.
Адвокатская команда в ближайшее время готовится представить в суд ходатайство о применении альтернативной меры пресечения – залога, после представления ходатайства будет предоставлена дополнительная информация.
Напомним, Апелляционный суд Армении под председательством судьи Рубика Мхитаряна 7 декабря отклонил жалобы адвокатов Роберта Кочаряна и оставил неизменным решение суда первой инстанции от 27 июля об аресте второго президента Армении.