ՀՀԿ-ն կա, եղել է ու կլինի Հայաստանի ամենաառանցքային քաղաքական ուժերից մեկը. Շարմազանովն ամփոփում է 2018-ը
2018 թվականը թե Հայաստանի, թե Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության համար մարտահրավերներով լի տարի էր, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ խոսնակ, ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն՝ ամփոփելով 2018 թվականը։
«2018-ը մեծ փոփոխությունների տարի էր, կտրուկ փոփոխությունների տարի էր, տեղի ունեցավ իշխանափոխություն, ոչ թե հեղափոխություն, այլ՝ իշխանափոխություն, բայց ունենք այն, ինչ ունենք։ Գործադիրին ու նրա ղեկավարին հաջողվեց ճնշում գործադրելով օրենսդիր մարմնի վրա՝ հասնել Ազգային ժողովի պաշարմանը, դրանից հետո էլ արդեն որոշում կայացվեց, իմ խորին համոզմամբ, ճնշումների արդյունքում տեղի ունեցան հապճեպ, ափալ-թափալ ընտրություններ», - ասաց նա։
Էդուարդ Շարմազանովը նշեց, թե դեկտեմբերի 9-ին տեղի են ունեցել հակաժողովրդավարական ընտրություններ։
«Ասֆալտին փռել, վզից բռնել, պոլին պառկեցնել, համայնքապետերին վախեցնել, ԱԱԾ-ով վախեցնել, արդյունքում, մենք ունեցանք ընտրական կամպանիա՝ բացառապես վախի ու անհանդուրժողականության մթնոլորտում», - ասաց ՀՀԿ խոսնակը։
Նա ընդգծեց՝ հիմա Հայաստանում կլինի խորհրդարան, որը զուրկ է ընդդիմությունից։
«Ինչքան էլ երկու կուսակցությունները հայտարարեն, որ իրենք ընդդիմություն են, այդ առիթով ավելի իրավացի է Տիգրան Ավինյանը, որն ասում է՝ «մենք այնքան շատ ենք՝ 88 հոգի ենք, մեր մի մասը մեզ կարող է ընդդիմություն լինել»», - նշեց Է.Շարմազանովը։
ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ արտաքին քաղաքականության ոլորտում կան լուրջ մտահոգություններ։
«Չնայած Նիկոլ Փաշինյանի կենացային հավաստիացումներին, որ ամեն ինչ լավ է, որ Հայաստանը մինչև ժամկետի ավարտը կպահպանի ՀԱՊԿ քարտուղարի պաշտոնը, ես կասեմ՝ Հայաստանը զրկվել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնից, վերջ, դա արդեն փաստ է», - ասաց ՀՀԿ խոսնակը։
Նա շեշտեց՝ հայ-ռուսական հարաբերություններում էլ ամեն ինչ հարթ չէ։
«Կան բազմաթիվ մտահոգություներ նաև տնտեսության ոլորտում. տնտեսությունը գահավիժում է», - ասաց նա։
ՀՀԿ խոսնակն ընդգծեց՝ հազարավոր քաղաքացիներ Ամանորից հետո գործազուրկ են դառնալու։
«Փաստորեն, մենք Սփյուռքի, Մշակույթի առանձին նախարարություն չենք ունենալու, սա ակնհայտ մտահոգ քաղաքականություն է», - ասաց նա։
Է.Շարմազանովն ասաց, թե չկա մի ոլորտ, որտեղ ներկա իշխանությունը հաջողության է հասել։
«Ես որևէ լավ բան չեմ տեսնում, նախարարությունները կրճատվում են, գործազուրկների թիվն ավելանում է, ներդրումները պակասում են, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը կորցնում ենք, Ղարաբաղյան հիմնահարցի շուրջ ունենք անհասկանալի պահվածք», - ասաց նա։
Է.Շարմազանովն ասաց, թե ՀՀԿ-ի համար 2018-ին ձախողումն այն էր, որ կուսակցույթունը գնաց իշխանությունից։
«Բայց մենք դեկտեմբերի 9-ին վերածնվեցինք, ու դա ապացուցեց ընտրություններում 60 հազար ձայն հավաքելը։ Դեկտեմբերի 9-ը ցույց տվեց, որ ՀՀԿ-ն կա , եղել է ու կլինի Հայաստանի ամենաառանցքային քաղաքական ուժերից մեկը ու ապագա արտախորհրդարանական ընդդիմությունը համախմբվելու է ՀՀԿ-ի առանցքի շուրջ», - նշեց Է.Շարմազանովը։
Նա ասաց նաև, թե ՀՀԿ-ն 2018-ին բազում հաջողություններ է արձանագրել։
«Զրկվելով իշխանությունից՝ ՀՀԿ-ն բոլոր խորհրդարանական հարթակներում ծառայել է ՀՀ շահերի պահպանմանն ու պաշտպանությանը՝ ԵԽԽՎ-ում, ԵՄ-ում, ՀԱՊԿ-ում ու ԱՊՀ-ում։ Բոլոր մակարդակներրում մենք պաշտպանել ենք Հայաստանի ու Արցախի շահը ու ասել ենք, որ պետական շահի համար չկա ընդդիմություն ու իշխանություն, մենք հիմա էլ, որպես արտախորհրդարանական ուժ, պետք է մեր միջազգային կապերն օգտագործենք Արցախի հարցի հայանպաստ լուծման ու հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման առումով», - ասաց Է. Շարմազանովը։
Նա ընդգծեց, որ ներքին քաղաքականության մեջ ՀՀԿ-ն ապացուցեց, որ, ի տարբերություն Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ՀՀՇ-ի, որի հրաժարականից հետո մնացին փշրանքները, ՀՀԿ-ն Սերժ Սարգսյանի հրաժարականից հետո մնաց կուռ քաղաքական թիմ։
«Սա ամենամեծ հաջողությունն է հետագա աշխատանքները շարունակելու համար։ Քաղաքականությունը պայքար է, մենք պատրաստ ենք պայքարելու բոլոր օրինական մեթոդներով՝ հանուն Հայաստանի, Արցախի։ Բոլորին խաղաղություն եմ մաղթում», - հավելեց Է.Շարմազանովը։

РПА есть, была и будет одной из ключевых политических сил Армении – Эдуард Шармазанов
2018 год был годом полон вызовов как для Армении, так и для Республиканской партии Армении, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am пресс-секретарь РПА, вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов.
«2018 год был годом изменений, резких изменений, произошла смена власти, не революция – а смена власти, однако имеем то, что имеем. Исполнительной власти и ее руководителю удалось, оказав давление на законодательную власть, взять в осаду Национальное Собрание, после этого уже было принято решение и, на мой взгляд, в результате давления прошли объявленные наспех, поспешные выборы», - сказал он.
Эдуард Шармазанов отметил, что 9 декабря состоялись антидемократические выборы.
«Укладывание на асфальт, размазывание по стенке, угрозы в адрес руководителей общин – в результате мы имели предвыборную кампанию, которая исключительно прошла в атмосфере страха и нетерпимости», - сказал пресс-секретарь РПА.
Он подчеркнул, что сейчас в Армении будет парламент, в котором нет оппозиции.
«Сколько бы две партии не заявляли, что они являются оппозицией, по этому поводу больше прав Тигран Авинян, который заявил, что в состав их фракции входят 88 человек, у них не будет проблемы реальной оппозиции, поскольку оппозиция может появиться  внутри самой фракции», - отметил Э.Шарамзанов.
По словам вице-спикера парламента, в сфере внешней политики также есть серьезные проблемы.
«Несмотря на заверения Никола Пашиняна на уровне «застольных тостов», что все хорошо, что Армения до конца срока сохранит пост генсека ОДКБ, Армения лишилась должности генерального секретаря ОДКБ, и это уже факт», - сказал пресс-секретарь РПА.
Он отметил, что не все идет гладко и в армяно-российских отношениях.
«Есть обеспокоенность также в связи с ситуацией в сфере экономики, экономика в стагнации», - сказал он.
Пресс-секретарь РПА подчеркнул, что тысячи граждан после Нового года останутся без работы.
«Фактически у нас не будет министерств культуры, диаспоры, это довольно тревожная политика», - отметил Шармазанов.
Он подчеркнул, что нет ни одной сферы, где бы нынешняя власть достигла бы успеха.
«Я не вижу ничего хорошего: министерства сокращаются, число безработных растет, инвестиции уменьшаются, теряем должность генерального секретаря ОДКБ, в урегулировании карабахского конфликта непонятное поведение», - заявил он.
Э.Шармазанов сказал, что считает провалом РПА в 2018 году уход партии из власти.
«Но 9 декабря мы возродились, и это доказали полученные нами в ходе выборов 60 тысяч голосов. 9 декабря показало, что РПА есть, была и будет одной из самых ключевых политических сил Армении и будущая внепарламентская оппозиция сплотится вокруг РПА», - отметил Эдуард Шармазанов.
Он также сказал, что в 2018 году партии зафиксировала также множество успехов.
«Лишившись власти, РПА на всех парламентских площадках – в ПАСЕ, СЕ, ОДКБ и СНГ – служила соблюдению и защите интересов Армении. Мы на всех уровнях защищали интересы Армении и Арцаха и заявляли, что для государственных интересов нет оппозиции и власти. И сейчас, будучи внепарламентской силой, мы должны использовать наши международные связи для благоприятного решения вопроса Арцаха и международного признания Геноцида армян», - сказал Шармазанов.
Он подчеркнул, что РПА доказала во внутренней политике, что в отличие от возглавляемого Левоном Тер-Петросяном АОД, который распался после его отставки, РПА после отставки Сержа Саргсяна осталось сплоченной политической командой.
«Это самое большое достижение для продолжения дальнейших работ. Политика – это борьба, мы готовы бороться всеми законными методами во имя Армении, Арцаха. Желаю всем мира», - добавил Эдуард Шармазанов.