Արցախում նոր բախման ռիսկերը քիչ չեն, շատ բան կախված է ԼՂ հարցով առաջիկա հանդիպումներից. Տիգրան Աբրահամյան
26/12/2018 12:12
Սահմանային իրավիճակի, ԼՂ բանակցային գործընթացքում սպասվող նորությունների ու ՀԱԿՊ գլխավոր քարտուղարի թեմայի շուրջ Aysor.am-ը զրուցել է Արցախի նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանի հետ։
- Պարոն Աբրահամյան, թերևս, սկսենք այս տարվա ամենաքննարկված թեմաներից մեկից: Խոսքը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի շուրջ քննարկումների մասին է: Եթե կարճ, ի՞նչ փուլում ենք:
- Թեման քաղաքական մեծ նրբերանգներ է պարունակում: Չէի ցանկանա իրադարձություններից առաջ ընկնել, սակայն մեզ համար նախընտրելի տարբերակն է՝ երկխոսության միջոցով հասնել Հայաստանի ներկայացուցչի՝ մինչև 2020 թվականը պաշտոնավարմանը:
- Բելառուսի թեկնածուն հանդիպում է ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարների հետ: Կարծու՞մ եք ինտրիգը պահպանվում է։
- Առաջ չէի ընկնի իրադարձություններից, հատկապես որ առաջիկայում Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների հանդիպում է սպասվում և չի բացառվում, որ այդ հարցը ևս քննարկման օրակարգում կլինի:
- Ժամանակ առ ժամանակ լուրեր են տարածվում սահմանի նախիջևանյան ուղղությամբ զարգացումների մասին: Տեղեկություններ կան, թե Ադրբեջանը սահմանի իր հատվածում շարունակում է բարելավել դիրքերը:
- Եթե վերջին օրերի մասին է խոսքը, ապա ես նման տեղեկատվության չեմ տիրապետում, կարծես թե, նոր զարգացումներ չեն եղել, բայց տեսնում եմ, որ տարեվերջյան ասուլիս-հարցազրույցների ժամանակ ադրբեջանցի տարբեր պաշտոնյաներ վերոնշյալ հարցը արծարծում են, երևի ճիշտ կլինի ասել՝ շահարկում են:
- Ինչպիսի՞ն է իրավիճակն առաջնագծում այս օրերին:
- Հրադադարի ռեժիմի կանոնների խախտումներն այնպիսին են, ինչպես նախորդ մի քանի շաբաթների ընթացքում, նույնը կարելի է ադրբեջանական կողմի տեղաշարժերի մասին ասել:
- Տարին ավարտվում է, ինչ եք կարծում, 2019 թվականին նոր բախման հավանականություն կա՞:
- Նոր բախման հնարավորությունն առաջիկա օրերի համար մի փոքր բարդ է կանխատեսել, բայց միջնաժամկետ և երկարաժամկետ կտրվածքով ռիսկերը քիչ չեն: Շատ բան կախված է ԼՂ հարցով առաջիկա հանդիպումներից, եթե չեմ սխալվում, 2019 թվականի հունվարին Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպում է սպասվում, որին ինչ-որ փուլում, ըստ տրամաբանության, պետք է հաջորդի երկրների ղեկավարների մակարդակով հանդիպում: Կարծում եմ՝ հունվարի վերջ, փետրվարի սկիզբ որոշակի պատկեր կունենանք:
- Բանակցային գործընթացի վերսկսմանը  զուգահեռ մեկ այլ թեմա է զարգանում: Որոշակի պարբերականությամբ խոսվում է հայ-ադրբեջանական հաշտեցման հարթակների ձևավորման մասին: Ինչպիսի՞ն է ձեր մոտեցումը:
- Գործընթացի տարբեր փուլերում նման հարթակների ստեղծման փորձեր, իմիտացիա եղել է, դրանց արդյունավետությունը երբեք չեմ տեսել, էլ չեմ ասում, որ դրանք հիմնականում քարոզչական բնույթ են կրում և ընդհանուր մեդիատիրույթում թիրախավորում են Հայաստանին և Արցախին:

В Арцахе немало рисков нового столкновения, многое зависит от предстоящих встреч – Тигран Абрамян
Советник президента Республики Арцах Тигран Абрамян в интервью Aysor.am обратился к ситуации на границе, новым развитиям в переговорном процессе по урегулированию карабахского конфликта и вопросу назначения генерального секретаря ОДКБ.
- Господин Абрамян, пожалуй, начнем с одной из самых обсуждаемых тем в этом году. Речь идет об обсуждениях вокруг генерального секретаря ОДКБ. Если коротко, на каком мы этапе?
- Эта тема содержит в себе много политических нюансов. Не хотелось бы забегать вперед, однако предпочтительный вариант для нас – достичь посредством диалога того, чтобы представитель Армении остался на этой должности до 2020 года.
- Кандидат Беларуси встречается с руководителями стран-членов ОДКБ. Вы считаете, что интрига сохраняется?
- Не забегал бы вперед, особенно, когда впереди ожидается встреча руководителей Армении и России и не исключается, что этот вопрос также будет в повестке обсуждения.
- Время от времени распространяются сведения о развитиях на нахичеванском направлении границы. Есть информация о том, что Азербайджан продолжает улучшать позиции на своем участке границы?
- Если речь идет о последних днях, то я не владею такой информацией, кажется, новых развитий не было, но вижу, что различные азербайджанские чиновники во время пресс-конференций и интервью по итогам года затрагивают этот вопрос, а точнее, спекулируют.
- Какова в эти дни ситуация на передовой линии?
- Случаи нарушения режима прекращения огня такие же, как и в течение нескольких прошедших недель. Аналогичное можно сказать и о передвижениях азербайджанской стороны.
- Год завершается, на Ваш взгляд, есть ли вероятность новых столкновений в 2019 году?
- Прогнозировать возможность нового столкновения в предстоящие дни немного сложно, однако, в среднесрочной и долгосрочной перспективе рисков немало. Многое зависит от предстоящей встречи по вопросу Нагорного Карабаха, если не ошибаюсь, в январе 2019 года ожидается встреча глав МИД Армении и Азербайджана, за которой на каком-то этапе, по логике, должна последовать встреча на уровне глав государств. Считаю, что в конце января, начале февраля у нас будет определенная картина.
- Параллельно с возобновлением переговорного процесса развивается также другая тема. С определенной периодичностью говорится о формировании площадок армяно-азербайджанского примирения. Каков Ваш подход к этому?
- На различных этапах процесса были попытки, имитации создания подобных площадок. Я никогда не видел их эффективность, не говоря уже о том, что в основном они носят пропагандистский характер и в общем медиаполе нацелены на Армению и Арцах. Мягко говоря, я не очень оптимистичен по поводу задействования таких площадок, как минимум на данном этапе.