«Հրապարակ». Ռուսաստանի միակ մտահոգությունն է, որ Հայաստանում քաղաքական կուրսի փոփոխություն չլինի, ինչն այս պահին չկա
27/12/2018 10:07
«Հրապարակ» թերթը գրում է, որ այսօր տեղի կունենա Փաշինյան-Պուտին հանդիպումը, որից սպասելիքները շատ են: Բայց քանի որ Լուկաշենկո-Պուտին 4 ժամ տևած հանդիպման ընթացքում կողմերը որևէ համաձայնության չեն հանգել, այսօրվա հանդիպումից ևս սպասումները մեծ չեն:
«Հանդիպումը կանցնի նորմալ՝ Փաշինյանը չի արել որևէ քայլ, որը կարող էր շարժել Ռուսաստանի մտահոգությունը, ինչպես, ասենք` 2008-ին, երբ Սերժ Սարգսյանն օգոստոսյան բլից-կրիգից հետո մեդալով պարգևատրեց Սահակաշվիլուն, իսկ դրանից առաջ էլ Քոչարյանն էր Մեղրու տարբերակի շուրջ բզբզում», - ասաց ԱԳՆ մեր աղբյուրը:
Բայց Լավրովի, Կարասինի հայտարարություններն այլ բան են հուշում։ «Կա պոտենցիալ և իրական մտահոգություն։ Ռուսաստանի միակ մտահոգությունն է, որ Հայաստանում քաղաքական կուրսի փոփոխություն չլինի, ինչն այս պահին չկա», - ասել է աղբյուրը:

«Грапарак»: Единственная обеспокоенность России в том, чтобы в Армении не произошло изменения политического курса
27/12/2018 11:09
Газета «Грапарак» пишет, что сегодня состоится встреча Пашинян – Путин, от которой  многого ждут. Однако поскольку в ходе длящейся 4 часа встречи Лукашенко – Путин  стороны так и не пришли к какому-либо соглашению, то ожидания от сегодняшней встречи невелики.
«Встреча пройдет нормально, Пашинян не сделал ничего, что могло бы вызвать у России опасения, как скажем, в 2008 году, когда Серж Саргсян наградил Саакашвили медалью после августовского блицкрига, а до этого Кочарян суетился вокруг варианта Мегри», - сказал наш источник в МИД.
Но заявления Лаврова и  Карасина свидетельствуют о другом. «Есть потенциальная и реальная обеспокоенность. Единственная обеспокоенность России в том, чтобы в Армении не произошло изменения политического курса, чего в настоящее время нет», - пишет газета.