Համաշխարհային Բանկի ղեկավարի պաշտոնաթողությունն անակնկալ էր աշխատակիցների համար
Համաշխարհային բանկի ղեկավար Ջիմ Կիմի պաշտոնաթողությունն անակնկալ է դարձել աշխատակիցների համար: Այս մասին РИА Новости-ին հայտնել է բանկի աղբյուրը:
«Պաշտոնաթողությունն անակնկալ է դարձել», - ասել է նա:
Համաշխարհային բանկի խմբի նախագահ Ջիմ Յոն Կիմը հայտնել է, որ փետրվարի 1-ից հեռանում է պաշտոնից, բանկի ղեկավարի պարտականությունները կկատարի գործադիր տնօրեն Քրիստալինա Գեորգիևան:
Կիմը պաշտոնից հեռանում է 2022 թվականին իր լիազորությունների ժամկետը լրանալուց շատ առաջ: Նա բանկի նախագահ է աշխատել ավելի քան վեց տարի:
Հրաժարականի պաշտոնական պատճառը բանկիրի ցանկությունն է վերադառնալու տնտեսության մասնավոր հատված:
«Համաշխարհային բանկի աշխատակիցներին ուղարկել են տեսագրություն, որով դիմում են բոլորին՝ ասելով, որ ամեն ինչ կարգին է և անհանգստանալու կարիք չկա», - նշել է գործակալության զրուցակիցը:

Отставка главы Всемирного банка стала неожиданной для сотрудников
Отставка главы Всемирного банка Джима Кима стала неожиданностью для сотрудников, сообщил РИА Новости источник в банке.
"Отставка стала неожиданностью", - сказал он.
Президент группы Всемирного банка Джим Ён Ким сообщил, что уходит в отставку с 1 февраля, обязанности главы банка будет исполнять исполнительный директор Кристалина Георгиева. Ким покидает должность задолго до истечения срока своих полномочий в 2022 году. Он работал президентом банка более шести лет. Официальная причина отставки — желание банкира вернуться на работу в частный сектор экономики.
"Сотрудникам Всемирного банка разослали видео, в котором исполнительные директора Международной финансовой корпорации, Всемирного банка и Многостороннего агентства по инвестиционным гарантиям, а также старший директор в совете управляющих Мирза Хасан обращаются ко всем сотрудникам со словами, что все в порядке и не надо волноваться", - сказал собеседник агентства.