Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խումբը դիմել է Սահմանադրական դատարան
Հունվարի 8-ին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի կողմից դիմում է ներկայացվել Սահմանադրական դատարան, Aysor.am-ին տեղեկացնում են Քոչարյանի պաշտպանական խմբից։
Սահմանադրական վեճի հիմնական առարկան հանդիսանում է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 414․2-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով նախատեսված օրենսդրական կարգավորումները, որոնք վերաբերում են Վճռաբեկ դատարանի օրենքի և այլ նորմատիվ իրավական ակտերի միատեսակ կիրառության ապահովման լիազորությանը, ինչը հիմք է հանդիսանում վճռաբեկ բողոքը վարույթ ընդունելու համար:
Նշված դրույթը ինքնին չի հստակեցնում, որ Վճռաբեկ դատարանի այդ լիազորությունը որևէ կերպ չի վերաբերում և չի կարող վերաբերել ՀՀ Սահմանադրության նորմերի միատեսակ կիրառության ապահովմանը, քանի որ նշված առարկան կարգավորում է Սահմանադրական դատարանի կողմից: Միաժամանակ իրավակիրառ պրակտիկայն նշված նորմի ձևակերպման արդյունքում զարգացել է այնպես, որ Վճռաբեկ դատարանը որպես վճռաբեկ բողոքը վարույթ ընդունելու հիմք դիտարկում է սահմանադրական նորմերի միատեսակ կիրառության ապահովումը և հենց իր որոշմամբ էլ լուծում է նման վեճերը:
Միաժամանակ, փաստաբանական խումբն այս պահին քննարկում է նաև մի շարք այլ հարցերի վերաբերյալ Սահմանադրական դատարան դիմելու հարցը, որոնց վերաբերյալ տեղեկատվություն կտրամադրվի առաջիկայում:

Адвокаты Роберта Кочаряна обратились в Конституционный суд Армении
Адвокаты второго президента Армении Роберта Кочаряна 8 декабря подали заявление в Конституционный суд, сообщили Aysor.am в команде защиты Роберта Кочаряна.
Основным предметом конституционного спора являются законодательные урегулирования, предусмотренные п.1 ч.1 ст. 414․2 Уголовно-процессуального кодекса Армении, касающиеся полномочия Кассационного суда по обеспечению одинакового применения закона и других нормативных правовых актов, что является основанием для принятия к производству кассационной жалобы.
Упомянутое положение само по себе не уточняет, что это полномочие Кассационного суда каким-либо образом не относится и не может относиться к обеспечению одинакового применения норм Конституции, поскольку указанный предмет регулируется Кассационным судом. В то же время в результате формирования указанной нормы правоприменительная практика развивалась таким образом, что Кассационный суд в качестве основания для принятия к производству кассационной жалобы рассматривает обеспечение одинакового применения конституционных норм и решает подобные споры именно своим решением.
Команда адвокатов в настоящее время обсуждает также вопрос обращения в Конституционный суд также по ряду других вопросов, информация о которых будет предоставлена в ближайшее время.