Եթե հարկային բեռը չթեթևանա, ռեստորանների գները համատարած կբարձրանան. «Եկեք ավարտենք էքսպերիմենտներն այս ոլորտում»
09/01/2019 17:40
2019թ. հունվարի 1-ից ռեստորանների համար շրջանառության հարկը բարձրացվեց 2 տոկոսով, ընդհանուր առմամբ հասնելով 8 տոկոսի։ Այս բնագավառի համար հարկային բեռի վերջին ավելացումը եղել էր ընդամենը մի քանի ամիս առաջ՝ 2018թ. հուլիսին, երբ շրջանառության հարկը դարձավ 6 տոկոս։
Ավելին՝ ներկայիս Հարկային օրենսգրքով նախատեսված է, որ մյուս՝ 2020թ. հունվարի 1-ից, այն կդառնա 10 տոկոս։
Ոլորտի տնտեսվարողները պնդում են՝ նման հարկային բեռն այլևս չի կարող չանդրադառնալ ռեստորանների գների վրա ու փորձում են իրենց մտահոգությունները ներկայացնել պատկան գերատեսչություններին։
Հունվարի 8-ին իրավիճակը քննարկելու համար «Հայկական ռեստորանների միության» ներկայացուցիչների հետ հանդիպեց ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը։
Aysor.am-ի հետ զրույցում այս մասին տեղեկատվությունը հաստատեց միության համակարգող Աշոտ Բարսեղյանը։ Նրա խոսքով՝ ՊԵԿ-ը ևս կիսում է իրենց ներկայացրած մտահոգությունները։
«Խնդիրն այն է, որ եկամտի հաշվին այլևս հնարավոր չէ չեզոքացնել ազդեցությունը գնի վրա ու տնտեսվարողները հայտարարել են, որ հարկային նման բեռի պայմաններում ռեստորանների գները համատարած բարձրանալու են», - ասաց Աշոտ Բարսեղյանը։
Նա ընդգծեց՝ 2018թ. հուլիսին շրջանառության հարկը 6 տոկոսի հասցնելն արդեն շոկի էր ենթարկել բնագավառը, իսկ 8 տոկոսի դեպքում պարզապես հնարավոր չի լինի խուսափել ուղղակի ազդեցությունից գների, սպասարկման որակի վրա։
«Մենք ներկայացրել ենք, թե ինչ ազդեցություն սա կարող է ունենալ տնտեսության վրա՝ սկսած աշխատատեղերից, ծառայությունների, ապրանքների որակից, վերջացրած՝ գյուղատնտեսության վրա ազդեցությունից։ Ինչպես տեսանք, ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը ևս հետևողական եղավ մեր հորդորին և իրենք էլ իրենց հաշվարկներն արեցին», - ասաց Աշոտ Բարսեղյանը։
Նրա խոսքով՝ ՊԵԿ նախագահի հետ հանդիպման արդյունքներով որոշվեց նոր՝ քառակողմ հանդիպում կազմակերպել ոլորտի պատասխանատու 4 օղակների մասնակցությամբ՝ ՊԵԿ-ի, Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության, Ֆինանսների նախարարության, վարչապետի պաշտոնակատարի և իրենց՝ «Հայկական ռեստորանների միության» ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
«Ֆինանսների նախարարության մոտ կարծիք կար, որ մենք ստանում ենք գերշահույթ։ Սակայն տասնամյակի գնաճը, կոմունալ ծախսերի ավելացումը, աշխատավարձերի ավելացումները ռեստորատորները չեն արտացոլել իրենց գների մեջ։ Այստեղ ստացվում է իրավիճակ, երբ մենք ասում ենք՝ եթե ուզում ենք, որ մեր վաճառքները, սպառումը հանրապետությունում չընկնի, երկրի տուրիստական գրավչությունը չտուժի և մենք լինենք շուկայում մրցունակ, եկեք այսքանով էքսպերիմենտներն ավարտենք այս ոլորտի վրա և հասկանանք, թե ինչ հետևանքներ կլինեն, մի քանի տարի անց վերադառնալով սրան», - ասաց Աշոտ Բարսեղյանը։
Նշենք, որ իրավիճակը քննարկելու համար քառակողմ հանդիպումը նախնական տվյալներով տեղի կունենա այս շաբաթվա վերջին։

New tax burden on restaurants to result in mass growth of prices
The turnover tax for restaurants has been raised by 2% from January 1, 2019, reaching 8%. The recent tax growth for the sector was registered few months ago in July 2018 when it became 6%. Besides, according to the Tax Code from January 1, 2020 it will become 10%.
The representatives of the sector claim that this growth will have its impact on the prices in restaurants.
Chairman of the State Revenue Committee Davit Ananyan met on January 8 with the representatives of the Union of Armenian Restaurants to discuss the situation.
Speaking to Aysor.am, coordinator of the Union Ashot Barseghyan said that the SRC shares their concerns as well.
“The problem is that it is already impossible to neutralize the impact of tax growth on prices on the account of the income. The representatives of the sector stated that in conditions of such tax burden the prices in restaurants will grow,” Barseghyan said.
He stressed that the additional tax burden in July shocked the sector while now in conditions of 8% it will be impossible to avoid its impact on prices.
He said they have thoroughly presented what impact it will have on economy, starting from jobs, services, quality of products, ending with impact on agricultural sector.
Barseghyan stressed as a result of the meeting with SRC chairman a decision has been made to organize meeting with the participation of representatives of SRC, Economic Development and Investments Ministry, Finance Ministry, acting PM and representatives of the Union.
“The finance ministry is of the opinion that we are getting super profit while the reality is that the inflation, raise in expenses, in salaries were not reflected on prices in restaurants. A situation is being created when we say that we do not want decline in sales, in country’s tourism attraction, we want to be competitive. Let’s with this end the experiments on this sector and understand what consequences it may have,” Barseghyan said.