Ամանորի տոներին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ ուղևորափոխադրումների ծավալն ավելացել է 31%-ով
Ամանորյա և Սուրբ ծննդյան տոնական օրերին՝ 2018 թվականի դեկտեմբերի 28-ից մինչև 2019 թվականի հունվարի 7-ը, «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ փոխադրել է 11 հազար 320 ուղևոր, ինչը 31%-ով գերազանցում է անցյալ տարվա նույն ժամանահատվածի ցուցանիշը:
Aysor.am-ը ՀԿԵ լրատվական ծառայությունից տեղեկանում է, որ միջազգային հաղորդակցությունում՝ Երևան-Թբիլիսի-Երևան գնացքով, փոխադրվել է 1 093 ուղևոր (աճը՝ 42%), իսկ տեղական հաղորդակցությունում՝ 9 519 ուղևոր (աճը՝ 21%):
Երևան-Գյումրի-Երևան երթուղում գործող նոր էքսպրես էլեկտրագնացքով մեկնել է 708 ուղևոր:
Երկաթուղու ուղևորների թվի աճը նկատվում է հանրապետությունում ընդհանուր ուղևորափոխադրումների ծավալի անկման ֆոնին, ինչը վկայում է Հարավկովկասյան երկաթուղու հանդեպ վստահության մակարդակի բարձրացման մասին:
Օրինակ, եթե 2018 թվականի հունվար-նոյեմբերին ավտոտրանսպորտի ուղևորահոսքի անկումը կազմել էր 9,4%, ապա երկաթուղում արձանագրվել է աճ 5,3%-ով:
Հարավկովկասյան երկաթուղու ուղևորափոխադրումների ոլորտում դրական դինամիկան նկատվում է 2015 թվականից:
Միևնույն ժամանակ ավելանում է նաև ուղևորատար գնացքների արտադրողականությունն ու արդյունավետությունը: Օրերատիվ տվյալների համաձայն, 2018 թվականին ՀԿԵ-ի ուղևորափոխադրումներն աճել են 5%-ով, փոխադրվել է 385 հազար ուղևոր, որից 64 հազարը՝ միջազգային հաղորդակցությունում: Երևան-Բաթումի-Երևան երթուղով փոխադրվել է ավելի քան 53 հազար ուղևոր, ինչը վերջին 10 տարիների ռեկորդային ցուցանիշ է:
Նույնպես ռեկորդային 203 հազար ուղևոր տեղափոխվել է նաև Երևան-Գյումրի-Երևան երթուղով:
Գնացքների արագությունների ավելացման (ուղևորության տևողությունը կազմում է 2 ժամ 10 րոպե) և գների մատչելիության (2500 դրամ) շնորհիվ 2018 թվականի մարտից շահագործվող Երևան-Գյումրի-Երևան էքսպրեսը մեծ պահանջարկ է վայելում քաղաքացիների շրջանում: Էքսպրեսի ուղևորների թիվը կազմել է 14 հազար:
Մոտակա ամիսներին ՀԿԵ-ն կստանա երկրորդ նոր էլեկտրագնացք, ինչի շնորհիվ ավելանալու է հանրապետության երկու գլխավոր քաղաքների միջև կատարվող չվերթների հաճախականությունը:

В период новогодних праздников ЮКЖД перевезла на 31% больше пассажиров
В период новогодних и рождественских праздников с 28 декабря 2018 года по 7 января 2019 года ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» было перевезено 11 320 пассажиров, что на 31% превышает показатель аналогичного периода прошлого года.
При этом в международном сообщении поездом Ереван-Тбилиси-Ереван было перевезено 1 093 пассажира (рост на 42%), а в местном сообщении – 9 519 пассажиров (рост на 21%). Пассажирами нового электропоезда «Экспресс» маршрута Ереван-Гюмри-Ереван стали 708 человек.
Рост количества пассажиров на железной дороге в 2018 году был отмечен на фоне спада объема пассажироперевозок в целом по республике, что является свидетельством роста доверия граждан к данной услуге ЮКЖД. Так, если за 11 месяцев 2018 года спад пассажиропотока автомобильным транспортом составил 9,4%, то за тот же период на железной дороге отмечен рост количества пассажиров на 5,3%. Положительная динамика в сфере пассажироперевозок ЮКЖД отмечается с 2015 года.
Вместе с тем, растет производительность и загруженность (эффективность) пассажирских поездов.
По оперативным данным, рост количества пассажиров ЮКЖД в 2018 году составил 5%, было перевезено 385 тысяч человек, из которых 64 тысячи – в международном сообщении. Услугами перевозок в направлении Батуми в 2018 году воспользовалось рекордное за 10 лет количество пассажиров – более 53 тысяч человек. Наибольшее за период деятельности ЮКЖД количество пассажиров – 203 тысячи человек – было перевезено и по маршруту Ереван-Гюмри-Ереван.
Благодаря увеличению скорости движения (время в пути 2 часа 10 минут) и ценовой доступности (2500 драмов) запущенный в марте 2018 года экспресс Ереван-Гюмри-Ереван пользуется у граждан большой популярностью. Его услугами воспользовались 14 тысяч человек. В ближайшее время на Южно-Кавказскую железную дорогу поступит второй электропоезд, благодаря чему увеличится частота рейсов между двумя главными городами республики.