Ակնկալում ենք սպառողների հուսալի ու անվտանգ գազամատակարարման իրականացումն ապահովող լուծումներ. «Գազպրոմ Արմենիա»
11/01/2019 11:15
«Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն ակնկալում է, որ  գազի սակագնի շուրջ քննարկումների (բանակցությունների) արդյունքում կգտնվեն այնպիսի լուծումներ, որոնք կապահովեն սպառողների հուսալի ու անվտանգ գազամատակարարման իրականացումը, Aysor.am-ի հարցմանն ի պատասխան տեղեկացրեցրին «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունից:
« «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն, հանդիսանալով բնական գազ մատակարարող կազմակերպություն, տեղեկացնում է, որ ՌԴ «Գազպրոմ էքսպորտ» ՍՊԸ-ի և «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի միջև 02.12.2013թ. կնքված Հայաստանի Հանրապետություն 2014-2019 թվականներին բնական գազի առաքման N02-13-04 Կոնտրակտի 30.12.2018թ. կնքված N 69 Լրացուցիչ համաձայնագրի համաձայն՝ 2019 թվականի հունվարի 1-ից 2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ ժամանակահատվածի համար  ՀՀ առաքվող բնական գազի գինը 1000 խորանարդ մետրի համար սահմանվել է 165,00 ԱՄՆ դոլար, ընդ որում՝ նշված ժամանակահատվածում առաքված բնական գազի կալորիականությունից կախված բնական գազի արժեքի վերահաշվարկ չի իրականացվելու:
ՀՀ առաքվող բնական գազի գնի վերը նշված փոփոխությամբ պայմանավորված Էներգետիկայի բնագավառում ՀՀ կառավարության լիազորած մարմնի, կարգավորող մարմնի և «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի միջև՝ շահագրգիռ հասարակական կազմակերպությունների և համապատասխան մասնագետների մասնակցությամբ անցկացվում են քննարկումներ (բանակցություններ) Ընկերության՝ որպես բնական գազ մատակարարող կազմակերպության կողմից բնական գազ սպառողներին վաճառվող բնական գազի սակագների կառուցվածքում ներառվելիք Ընկերության սակագնային մարժայի (ներառյալ դրա հաշվարկի համար անհրաժեշտ ցուցանիշների) մեծության վերաբերյալ փոխհամաձայնեցված որոշումներ ընդունելու առումով:
«Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն ակնկալում է, որ նշված քննարկումների (բանակցությունների) արդյունքում կգտնվեն այնպիսի լուծումներ, որոնք կապահովեն Ընկերության բնականոն գործունեությունը և սպառողների հուսալի ու անվտանգ գազամատակարարման իրականացումը»,-ասված է ընկերության ներկայացրած պարզաբանման մեջ։
Հիշեցնենք՝ 2019 թ.-ի հունվարի 1-ից սահմանին 1000 խմ դիմաց, նախկին 150 դոլարի փոխարեն, Հայաստանը վճարելու է 165 դոլար:
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը դեկտեմբերի 31-ին հայտարարել էր՝  սպառողների համար գազի գինը չի թանկանա։

«Газпром Армения»: Ожидаем решений, обеспечивающих надежное и безопасное газоснабжение потребителей
ЗАО «Газпром Армения» ожидает, что в результате обсуждений (переговоров) вокруг цены на газ будут найдены такие решения, которые обеспечат надежное и безопасное газоснабжение потребителей, сообщили в ответ на запрос Aysor.am в компании «Газпром Армения».
«ЗАО «Газпром Армения» являясь снабжающей природный газ организацией, сообщает, что согласно Дополнительному соглашению №69 к заключенному 02.12.2013г. между ООО «Газпром экспорт» и ЗАО «Газпром Армения» Контракту №02-13-04 от 30.12.2018г. на поставку российского газа в республику Армения в 2014-2019гг., цена поставляемого в Армению природного газ на период с 1 января 2019 года по 31 декабря 2019 года включительно установлена 165,00 долларов США за 1000 кубометров, при этом, перерасчет стоимости природного газа в зависимости от калорийности поставленного в указанный период газа осуществляться не будет.
В связи с вышеуказанным изменением цены поставляемого в Армению природного газа, между уполномоченным органом правительства Армении в сфере энергетики, регулирующим органом и ЗАО «Газпром Армения» с участием заинтересованных органов и соответствующих специалистов проводятся обсуждения (переговоры) для принятия взаимосогласованных решений о величине тарифной маржи Компании (включая необходимые показатели для ее расчета), которая включается в структуру тарифов природного газа, продаваемого Компанией потребителям.
ЗАО «Газпром Армения» ожидает, что в результате упомянутых обсуждений (переговоров) будут найдены такие решения, которые обеспечат нормальную деятельность Компании и надежное и безопасное газоснабжение потребителей», - говорится в разъяснении компании.
Напомним, с 1-го января 2019 года Армения будет платить на границе за газ $165 за тысячу кубометров вместо прежних 150 долларов.
И.о. премьер-министра Никол Пашинян заявил 31 декабря, что цена на газ для потребителей не повысится.