Զախարովա. Ադրբեջանը չպետք է էթնիկական նկատառումներով խոչընդոտի ՌԴ քաղաքացիների մուտքն Ադրբեջան
Մոսկվան հուսով է, որ Բաքուն կհրաժարվի էթնիկական խտրականության իր քաղաքականությունից՝ Ռուսաստանի քաղաքացիների նկատմամբ, մասնավորապես, ազգությամբ հայերի, և չի խոչընդոտի նրանց մուտքին Ադրբեջան: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ:
Ռուսական դիվանագիտության գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչն ուշադրություն է հրավիրել մի շարք հրապարակումների վրա, այդ թվում՝ սոցիալական ցանցերում, երբ ադրբեջանական իշխանությունները «Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիների նկատմամբ էթնիկ խտրականության քաղաքականություն» են դրսևորում:
«Եթե խոսենք վիճակագրության մասին, ապա անցյալ տարի մենք տեղեկացանք, որ Ռուսաստանի 16 քաղաքացու մուտքն Ադրբեջան մերժվել է էթնիկական նկատառումներով», - ասել է նա:
Դրա հետ մեկտեղ ՌԴ քաղաքացիները ժամերով պահվել են օդանավակայանում, ինչից հետո բռնի արտաքսվել են, իսկ պաշտոնական պատճառ չի նշվել:
«Նշված փաստերը, մեր կարծիքով, համարվում են Ռուսաստանի քաղաքացիների իրավունքների կոպիտ խախտում», - ընդգծել է Զախարովան:

Moscow hopes that Baku will abandon its policy of ethnic discrimination and particularly against citizens of Russia of Armenian decent and will not impede their entrance to Azerbaijan, Russian Foreign Ministry representative Maria Zakharova told the reporters today.
She draw the attention on few publications, including ones in the social websites, which reported that Azerbaijani authorities have adopted policy of ethnic discrimination against citizens of Russia.
“If to speak about statistics, we have learned that last year Azerbaijan has refused entrance of 16 Russian citizens because of their ethnic belonging,” she said.
“Besides, Russian citizens have been kept in airports for hours, after which were forcibly deported without any official explanations,” she said, adding that this is tough violation of rights of Russian citizens.