«Լույս»-ը կդիմի նաև դատարան՝ պարզելու, թե քաղաքապետարանի աշխատակիցները որքան պարգևավճար են ստացել տարեվերջին. «Ժամանակ»
12/01/2019 09:57
«Ժամանակ» թերթը գրում է. «Երևանի ավագանու «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը «Ժամանակ»-ի հետ զրույցում նշեց, որ եթե իրենց հարցումը, թե քաղաքապետարանի աշխատակիցները որքան պարգևավճար են ստացել տարեվերջին, պատասխան չստանա, պատրաստվում են գնալ մինչև վերջ:
«Նախկինում մենք քննադատել ենք նախկին իշխանություններին թափանցիկության բացակայության, հաշվետվողականության պակասի համար, բայց կոնկրետ այս դեպքը դեռևս տեղի չէր ունեցել։ Այսինքն՝ նախկինում քաղաքային իշխանությունները քաղաքապետարանի պաշտոնական կայքում հրապարակել են պարգևավճարների հավելվածը, որտեղ երևում է, թե քաղաքապետարանի որ աշխատակիցը, ասենք՝ քաղաքապետի տեղակալները, աշխատակազմի ղեկավարը, թաղապետերը որքան գումար են ստացել որպես պարգևավճար։ Խոսքը մեկ միլիարդ դրամից ավելի բյուջե տնօրինելու մասին է, և եթե որոշում է կայացվում, որ չպետք է հրապարակվի պարգևավճարների ցանկը, ապա նշանակում է, որ հանրության, բնականաբար, նաև ավագանու մշտական վերահսկողությունից այս խնդիրը դուրս է գալիս», - ասաց Խաժակյանը։

«Жаманак»: Фракция «Луйс» обратится в суд для выяснения размера выплаченной сотрудникам мэрии в конце года премии
12/01/2019 11:25
Газета «Жаманак» пишет, что руководитель фракции «Луйс» в Совете старейшин Еревана Давид Хажакян заявил в беседе с корреспондентом издания, что если на их запрос относительно размера выплаченной в конце года сотрудникам мэрии премии не будет дан ответ, они собираются идти до конца.
«В прошлом мы критиковали прежние власти за отсутствие прозрачности, недостаток подотчетности, но конкретно подобный случай пока не имел место. То есть, в прошлом городские власти публиковали на официальном сайте мэрии приложение о премиях, в котором было видно, какой сотрудник мэрии, к примеру, заместители мэра, руководитель аппарата, главы административных общин, какую сумму получили в качестве премии. Речь идет о распоряжении бюджетом свыше одного миллиарда драмов и если будет принято решение, что список премий не должен публиковаться, то это значит, что этот вопрос выводится из-под постоянного контроля общества, естественно, также Совета старейшин», - сказал Давид Хажакян.