Եթե 6-րդ գումարման ԱԺ-ն շարունակեր աշխատանքն, ապա ՀՀ-ԵՄ պայմանագրի վավարեցումն ավելի սահուն կընթանար. Արարատ Միրզոյան
14/01/2019 15:08
ԱԺ նորընտիր նախագահ Արարատ Միրզոյանը չի հերքում, որ այս տարի ԵՄ անդամ բոլոր երկրները չեն վավերացնի ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը։
«Գուցե շատ իրատեսական չէ այս տարի վավերացումը ԵՄ անդամ բոլոր երկրների կողմից, բայց նաև հնարավորություն կա շատ լավ աշխատելու և ջանքեր գործադրելու դեպքում, որ նաև այս տարի լինի», - ասաց նա։
ԱԺ նախագահը չհերքեց, որ այս տարի համաձայնագրի չվավերացումը կարող է կապված լինել երկրում տեղի ունեցած իրադարձությունների հետ։
«Նաև պայմանավորված նրանով, որ խորհրդարանը նոր է մտնում լիազորությունների մեջ, մարդիկ նոր են, եթե 6-րդ գումարման Ազգային ժողովը շարունակեր աշխատանքը, ապա ավելի սահուն կընթանային այդ աշխատանքները», - ասաց նա։
Ավելի վաղ ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել էր, որ այս տեմպերով 2019-ին ԵՄ անդամ երկրների կողմից ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը չի վավերացվելու։

Newly elected NA chairman says expecting ratification of Armenia-EU Agreement by all EU member states in 2019 not realistic
14/01/2019 15:28
The newly elected chairman of the Armenian National Assembly Ararat Mirzoyan does not deny that this year it will not be succeeded to reach ratification of Armenia-EU Agreement by all the EU member states.
“I think it is not very realistic that all the EU member states will ratify Armenia-EU Agreement this year, but still there is an opportunity to do a good work and exert all possible efforts for reaching this goal,” he said.
The NA chairman did not exclude that the non-ratification by all the states may be agreed with the changes taken place in Armenia.
“And may be it will not be possible agreed with the circumstance that the parliament is just starting the implementation of its functions, with the new people involved in the process. If the parliament of 6th convocation continued its work this process would have passed more smoothly,” he said.