Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորումը գրավով փոխարինելու վերաբերյալ գործը մակարգվել է դատավոր Արթուր Մկրտչյանին
14/01/2019 10:51
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոն նստավայրում այսօր՝ ժամը 15:00-ին, դատավոր Արթուր Մկրտչյանի նախագահությամբ, կքննվի ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ խափանման միջոց ընտրված կալանավորումն այլընտրանքային խափանման միջոց գրավով փոխարինելու վերաբերյալ պաշտպանական խմբի ներկայացրած միջնորդությունը:
Պաշտպանական խումբը տեղեկացել է, որ դատարանը միևնույն ժամանակ կքննի նաև Հատուկ քննչական ծառայության քննիչի կողմից Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ խափանման միջոց կալանավորումը ևս երկու ամիս ժամանակով երկարացնելու վերաբերյալ միջնորդությունը:
Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խումբը տեղեկացնում է, որ դատավոր Նելլի Բաղդասարյանի կողմից՝ հունվարի 10-ին, դատախազների և քննիչի միջնորդությունը բավարարելուց և ինքնաբացարկ հայտնելուց հետո, կալանավորումը գրավով փոխարինելու վերաբերյալ միջնորդության քննարկումը մակագրվել է դատավոր Դավիթ Գրիգորյանին, սակայն դատավոր Գրիգորյանը հունվարի 12-ին ինքնաբացարկ է հայտնել պատճառաբանելով, որ հերթապահ չի եղել, բայց գործն իրեն է մակագրվել:
Այդ ամենից հետո գործը մակագրվել է դատավոր Արթուր Մկրտչյանին:
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները կալանավորումը գրավով փոխարինելու վերաբերյալ միջնորդությունը ներկայացրել են դեռևս նախորդ տարի՝ դեկտեմբերի 26-ին, և դատարանին խնդրել են որոշել սահմանվող գրավի չափը:

Ходатайство о замене меры пресечения Роберту Кочаряну передано на рассмотрение судье Артуру Мкртчяну
14/01/2019 11:28
Сегодня, в 15:00, в суде общей юрисдикции Еревана (резиденция Кентрон) под председательством судьи Артура Мкртчяна состоится рассмотрение ходатайства команды защиты второго президента Армении Роберта Кочаряна о замене меры пресечения в виде заключения под стражу на применение залога в качестве альтернативной меры пресечения.
Сторона защиты сообщает, что суд одновременно рассмотрит также ходатайство следователя Специальной следственной службы Армении о продлении еще на два месяца срока ареста Роберта Кочаряна.
Как сообщают адвокаты Роберта Кочаряна, судья Нелли Багдасарян 10 января заявила о самоотводе, рассмотрение дела было передано судье Давиду Григоряну, однако, судья Д. Григорян 12 января заявил о самоотводе, аргументируя тем, что тем, что дело было передано ему, несмотря на то, что он и не был дежурным судьей.
После этого дело было передано на рассмотрение судье Артуру Мкртчяну.
Отметим, адвокаты второго президента Армении подали ходатайство о замене ареста в отношении Роберта Кочаряна на освобождение под залог еще в прошлом году, 26-го декабря.