Արարատ Միրզոյանը խոստանում է ակտիվացնել նոր Ազգային ժողովը, որ այն չստորադասվի կառավարությանը (Տեսանյութ)
14/01/2019 12:33
Ազգային ժողովի նախագահի թեկնածու Արարատ Միրզոյանը տրամաբանական է համարում այն, որ 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի օրենսդրական օրակարգում կենտրոնական տեղ է զբաղեցնելու նոր ձևավորվելիք կառավարության ծրագիրը: Միրզոյանն այդ կարծիքին է, քանի որ, ինչպես իր ելույթում ասաց, ստացել է 70 տոկոսից ավելի հանրային վստահություն:
«Ես անելու եմ ուժերիս ներածը կառավարության ծրագրի ու դրա իրականացման շուրջ խորհրդարանական առավելագույն և ամենալայն հնարավոր կոնսոլիդացիան ձևավորելու համար, քանի որ հավատում եմ, որ մեր ժողովրդի յուրաքանչյուր պատվիրակ ձգտելու է աշխատանք գործադրել մեր երազած Հայաստանի կերտմանը», - իր ելույթում հայտարարեց ԱԺ նախագահի թեկնածուն:
Նա ասաց, թե խորհրդարանը պետք է լինի նախաձեռնող և հրաժարվի «տարիներ շարունակ արձագանքողի ստանձնած իր դերից»: Նրա ներկայացմամբ, երկար տարիներ Հայաստանում կառավարությունն է օրենքներ ներկայացնելու հարցում գերակշռող դեր ունեցել: Սակայն այդ իրավիճակը, Միրզոյանը խոստանում է, շտկել. «Կարևոր եմ համարում կառավարության և խորհրդարանի օրակարգի որոշակի համադրումը՝ ապահովելով օրենսդրական նախագծերի հիմքում ընկած գաղափարների համատեղ քննարկումը»:
Միրզոյանը նաև ասաց, որ եռանդ է ներդնելու միասնական օրակարգ հաստատել խորհրդարանում. «Հավատում եմ, որ քննարկումները, փոխզիջումների կամքը կարող են հնարավորություն տալ այս Ազգայի ժողովին ձևավորել որոշակի համատեղ, միասնական, համաձայնեցված օրակարգ»:
ԱԺ նախագահի թեկնածուն նկատեց, որ նոր խորհրդարանը պետք է ակտիվորեն իրականացնի իր վերահսկողական գործառույթները:

Арарат Мирзоян обещает активизировать новый парламент
Кандидат в председатели Национального Собрания Арарат Мирзоян считает логичным, что в законодательной повестке Национального Собрания 7-го созыва центральное место будет занимать программа нового правительства. Арарат Мирзоян придерживается такого мнения, поскольку, как он заявил в своем выступлении, получил вотум доверия более 70 процентов граждан страны.
«Я сделаю все возможное для формирования максимальной парламентской и самой широкой консолидации вокруг программы правительства, поскольку верю, что любой представитель нашего народа стремится к созданию Армении, о которой мы мечтаем», - заявил в своем выступлении кандидат в спикеры парламента.
Он отметил, что парламент должен быть инициативным и «отказаться от роли констатирующего», которая сформировалась на протяжении лет. По его словам, в течение многих лет правительство играло преимущественную роль в вопросе представления законов. Однако Арарат Мирзоян обещает исправить эту ситуацию:
«Считаю важным определенную координацию повестки правительства и парламента, обеспечивая совместное обсуждение идей, заложенных в основу законодательных проектов».
Арарат Мирзоян также отметил, что приложит усилия для утверждения единой повестки: «Уверен, что обсуждения, воля к компромиссам может дать Национальному Собранию возможность сформировать единую, совместную повестку».
Кандидат в спикеры парламента также отметил, что новый парламент должен активно осуществлять свою функцию контроля.