Քոչարյանի խափանման միջոցը քննող նոր դատավորի ինքնաբացարկի միջնորդությունը կապված է մեր ընտանիքների ընկերական հարաբերություններով. Արամ Օրբելյան
14/01/2019 16:04
Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խումբը նրա խափանման միջոցի փոփոխությունը քննող դատավոր Արթուր Մկրտչյանին ինքնաբացարկի միջնորդություն է ներկայացրել։
Լրագրողների հետ ճեպազրույցում պաշտպանական խմբի անդամ, փաստաբան Արամ Օրբելյանը նշեց, որ նման միջնորդության պատճառն իր ու դատավորի ընտանիքի միջև եղած ընկերական, բարեկամական հարաբերություններն են.
«Նախագահող դատավորի որդու հետ ես բավականին երկար ընկերական շփում եմ ունեցել, համատեղ տարբեր միջոցառումների ենք մասնակցել, համադասարանցիներ ենք եղել, միասին դաշնամուրի ենք գնացել։ Բացի դրանից, նախագահող դատավորը շատ ջերմ հարաբերություններ ունի իմ կնոջ քեռու հետ։ Նախագահող դատավորի խնամիները մեր ընտանիքի հարազատներն են։ Ուղղակի Կապանը փոքր քաղաք է ու նման հարաբերությունների դեպքում կա անաչառության որոշակի արտաքին էլեմենտ», - ասաց Արամ Օրբելյանն՝ ավելացնելով.
«Եթե գրավը կիրառվեր, եթե կալանքը չերկարացվեր, դա քննարկման առիթ էր դառնալու և Քննչական ծառայությունը ևս մեկ անգամ կասեր, որ դա ապօրինի որոշում էր, դրա համար ներկայացվել են այդ փաստերն ու դատարանին խնդրել ենք հայտնել ինքնաբացարկ»։
Ըստ փաստաբանի՝ նախորդ դատավորի՝ Նելլի Բաղդասարյանի ինքնաբացարկի միջնորդությունը շատ ավելի հեռու կապերի շրջանակներում էր, քան Արթուր Մկրտչյանի դեպքում էր։
Նշենք, որ դատախազությունն առարկել է այս միջնորդությանը՝ նշելով, որ ամեն դեպքում փաստաբան Արամ Օրբելյանն ու դատավորն ընկերներ չեն։
Դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 10-ին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու գործով դատավոր Նելլի Բաղդասարյանը բավարարել է ինքնաբացարկ հայտնելու միջնորդությունը, որը ներկայացվել էր դատախազների և քննիչի կողմից: Որոշման հիմքում դատարանը դրել է այն, որ Ռոբերտ Քոչարյանին և «Մարտի 1»֊ի գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանին մեղադրանքներ են առաջադրվել միևնույն գործի շրջանակներում և քանի որ դատավոր Բաղդասարյանը նախկինում Վահագն Հարությունյանի գործով ինքնաբացարկ է հայտնել, ապա պետք է ինքնաբացարկ հայտնի նաև Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի մասով:

Арам Орбелян: Ходатайство о самоотводе судьи обусловлено дружескими отношениями между нашими семьями
14/01/2019 17:08
Адвокаты второго президента Армении Роберта Кочаряна представили ходатайство о самоотводе судьи, рассматривающего вопрос замены ареста Роберта Кочаряна на освобождение под залог.
Представитель команды защиты, адвокат Арам Орбелян заявил в беседе с журналистами, что причиной ходатайства стали дружеские отношения между ним и семьей судьи.
«У меня были довольно длительные дружеские отношения с сыном председательствующего судьи, мы вместе участвовали в различных мероприятиях, были одноклассниками, вместе посещали музыкальную школу. Кроме того, председательствующий судья находится в близких отношениях с дядей моей супруги. Кумовья председательствующего судьи – родственники нашей семьи. Просто Капан маленький город и в случае подобных отношений есть некоторый внешний элемент беспристрастности», - заявил Арам Орбелян.
«Если бы было принято решение об отмене ареста, применении залога, это стало бы поводом для обсуждений, и Специальная следственная служба в очередной раз заявила бы что решение незаконно, поэтому я представил эти аргументы и попросил суд заявить отвод судье», - добавил Арам Орбелян.
По словам адвоката, в случае ходатайства о самоотводе прежнего судьи Нелли Багдасарян связи были менее близкими, чем в случае с Артуром Мкрчяном.
Отметим, что прокуратура выступила против этого ходатайства, отметив, что Арам Орбелян и судья во всех случаях не являются друзьями.
Суд удалился в совещательную комнату.
Напомним,10 января судья по делу освобождения под залог экс-президента Армении Роберта Кочаряна Нелли Багдасарян заявила о самоотводе. Ходатайство о самоотводе судьи Нелли Багдасарян было представлено следователем и прокурором. Рассмотрение дела было передано судье Давиду Григоряну, однако, судья Д.Григорян 12 января заявил о самоотводе, аргументируя тем, что тем, что дело было передано ему, несмотря на то, что он и не был дежурным судьей.
После этого дело было передано на рассмотрение судье Артуру Мкртчяну.
Отметим, адвокаты второго президента Армении подали ходатайство о замене ареста в отношении Роберта Кочаряна на освобождение под залог еще в прошлом году, 26-го декабря.