Սեյրան Օհանյանին մեղադրանք է առաջադրվել Մարտի 1-ի գործով. հաստատում են դատախազությունից
Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանին Մարտի 1-ի գործով մեղադրանք է առաջադրվել, տեղեկությունը հաստատել է Գլխավոր դատախազության հատկապես կարևոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության վարչության պետ Վահագն Մուրադյանը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ Մարտի 1-ի քրեական գործի շրջանակներում պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանին մեղադրանքն առաջադրվել է ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի հատկանիշներով՝ «Սահմանադրական կարգը տապալելը»։
Aysor.am-ի աղբյուրների հաղորդմամբ, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է ստորագրություն երկրից չհեռանալու մասին։
Նշենք, որ Սեյրան Օհանյանը 6-րդ նախկին պաշտոնյան է, որին մեղադրանք է առաջադրվել 2008-ի արյունալի իրադարձությունների փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում։ Այս գործով կալանավորված է ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, կալանավորելու որոշում է կայացվել Վահագն Հարությունյանի ու Պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանի վերաբերյալ, ստորագրությամբ ազատության մեջ է Յուրի Խաչատուրովը, իսկ Արմեն Գևորգյանը դեռ վիճարկում է խափանման միջոցի հարցը։
Սեյրան Օհանյանը 2008 թվականի մարտիմեկյան իրադարձությունների ժամանակ զբաղեցնում էր ՊՆ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնը։

В прокуратуре подтвердили: Сейрану Оганяну предъявлено обвинение в рамках дела 1 марта
Экс-министру обороны Армении Сейрану Оганяну в рамках дела о событиях 1 марта 2008 года предъявлено обвинение, эту информацию подтвердил начальник управления генеральной прокуратуры  по надзору за особо важными делами Ваагн Мурадян.
Ранее сообщалось, что в рамках дела 1 марта  бывшему министру обороны Армении предъявлено обвинение по ст. 300.1 Уголовного кодекса Армении в свержении конституционного строя.
Как передают источники Aysor.am, в качестве меры пресечения в его отношении избрана подписка о невыезде.
Однако в Специальной следственной службе пока воздерживаются от предоставления официальной информации о привлечении бывшего высокопоставленного чиновника в качестве обвиняемого по делу.
Отметим, что Сейран Оганян – 6-ой по счету бывший высокопоставленный чиновник, которому предъявлено обвинение в рамках уголовного дела о трагических событиях 1 марта 2008 года. В рамках этого дела арестован второй президент Армении Роберт Кочарян, принято решение об аресте Ваагна Арутюняна и бывшего министра обороны Михаила Арутюняна, бывший генсек ОДКБ Юрий Хачатуров отпущен под подписку о невыезде, а вопрос ареста бывшего секретаря Совета национальной безопасности Армена Григоряна пока на стадии обжалования.
Сейран Оганян во время событий 1 марта 2008 года занимал должность начальника Главного штаба ВС Армении.