Վերսկսվել է Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցի քննությունը
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոն նստավայրում քննվում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցի քննությունը՝ դատավոր Արթուր Մկրտչյանի նախագահությամբ։
Հիշեցնենք՝ երեկվա դատական նիստում Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբաններն ինքնաբացարկի միջնորդություն էին ներկայացրել նախագահող դատավոր Արթուր Մկրտչյանին՝ պատճառաբանելով, որ ՀՀ երկրորդ նախագահի փաստաբան Արամ Օրբելյանը մտերիմ է դատավորի ընտանիքի հետ։
Դատարանը, սակայն, մերժել էր ինքնաբացարկի միջնորդությունը՝ պատճառաբանելով, թե Քոչարյանի փաստաբան Արամ Օրբելյանի կապերը դատավորի ընտանիքի հետ այնքան սերտ չեն, որ ազդեն դատարանի որոշման վրա։
Լրագրողների հետ զրույցում Ռ. Քոչարյանի փաստաբան Արամ Օրբելյանն ասաց, որ իրենք խնդրելու են սկզբում քննվի այլընտրանքային խափանման միջոց գրավի միջնորդությունը, այնուհետև՝ նախաքննական մարմնի միջնորդությունը:
«Կպնդենք, որ միջնորդություններն իրար հետ չմիացնեն, քանի որ դրանք տարբեր են, նույնիսկ տարբեր մեղադրանքների են վերաբերում, տարբեր ժամանակահատվածների են վերաբերում։ Պետք է խնդրենք, որ սկզբում քննվի գրավի միջնորդությունը և դրա վերաբերյալ որոշում կայացվի, նոր դրանից հետո քննվի կալանքը երկարացնելու միջնորդությունը, եթե, իհարկե, գրավի միջնորդությունը մերժվի», - ասաց նա

Суд обсуждает ходатайство об освобождении под залог экс-президента Армении Кочаряна
В суде общей юрисдикции административного района Кентрон проходит слушание по ходатайству команды защитников второго президента Армении Роберта Кочаряна о применении альтернативной меры пресечения в виде залога.
Заседание проходит под председательством судьи Артура Мкртчяна.
Вчера суд отклонил ходатайство адвокатов о самоотводе судьи Артура Мкртчяна.
«Решение аргументировано тем, что отношения между Арамом Орбеляном и судьей Артуром Мкртчяном не такие близкие, чтобы повлиять на беспристрастность суда», - заявил журналистам адвокат Роберта Кочаряна Айк Алумян.
Напомним, сегодня команда защиты Роберта Кочаряна представила ходатайство о самоотводе судьи, рассматривающего вопрос замены ареста Роберта Кочаряна на освобождение под залог.
«Мы представили ходатайство о самоотводе судьи, принимая за основание определенную связь между судьей и моей семьей», - сообщил адвокат Арам Орбелян.
Ходатайство адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна о применении альтернативной меры пресечения в виде залога вместо ареста, а также ходатайство следователя Специальной следственной службы о продлении срока ареста Роберта Кочаряна еще на два месяца рассматривается сегодня.