Քենիայում հյուրանոցի վրա հարձակվողներին չեզոքացրել են
Քենիայի անվտանգության ուժերը չեզոքացրել են բոլոր 6 զինյալներին, որոնք մասնակցում էին Նայրոբիում Dusit հյուրանոցի վրա հարձակմանը, որի հետևանքով մահացել է 15 մարդ, հայտնում է տեղական Star թերթը՝ հղում անելով ոստիկանության աղբյուրին:
Ըստ հրատարակության զրուցակցի՝ 5 զինյալ չեզոքացվել է հատուկ նշանակության ջոկատի կողմից, մեկ մահապարտ ահաբեկիչ երեքշաբթի հարձակման ժամանակ պայթեցրել է իրեն:
Երեքշաբթի Նայրոբիում Dusit հյոևարնոցի մոտ պայթյուն էր տեղի ունեցել, հրաձգություն սկսվել: Իրավապահ մարմինները կատարվածը որակել են որպես ահաբեկչություն: Վերջին տվյալով՝ 15 մարդ է մահացել, 30-ը՝ վիրավորվել: Հարձակման պատասխանատվությունը ստանձնել է «Աշ-Շաբաբ» արմատական խմբավորումը, որը հիմանկանում գործում է Սոմալիում: Ավելի վաղ Reuters գործակալությունը հաղորդել էր, որ շենքում դեռ տասնյակ մարդիկ կան, տարհանումը շարունակվում է:
Մահացածների ինքնությունը հաստատվել է նրանց փաստաթղթերով, զոհերի թվում Մեծ Բրիտանիայի և ԱՄՆ-ի քաղաքացիներ կան: Մնացածներից 11-ը քենիացիներ են, երկու մահացածների մոտ անձը հաստատող փաստաթուղթ չի եղել:

В Кении ликвидировали напавших на отель
Силы безопасности Кении ликвидировали всех шестерых боевиков, участвовавших в нападении на отель Dusit в Найроби, жертвами которого стали 15 человек, сообщает местная газета Star со ссылкой на источник в полиции.
По данным собеседника издания, пять боевиков ликвидированы силами спецназа, один террорист-смертник подорвал себя во время нападения во вторник.
Во вторник в Найроби рядом с отелем Dusit прогремел взрыв, произошла стрельба. Правоохранительные органы рассматривают атаку как террористическое нападение. По последним данным, 15 человек погибли, примерно 30 получили ранения. Ответственность за нападение взяла радикальная исламистская группировка "Аш-Шабаб", действующая в основном в Сомали. Ранее агентство Рейтер сообщало, что в здании все еще остаются десятки людей, эвакуация продолжается.
Личности погибших были установлены по их документам, среди жертв оказались гражданин Великобритании и гражданин США. Одиннадцать других - кенийцы, у двух погибших не было удостоверений личности.