Առաջարկում եմ զերծ մնալ երևակայական կամ կեղծ տեղեկությունների տարածումից. Արա Սաղաթելյան
«Առաջարկում եմ զերծ մնալ լրագրողների վստահությունը չարաշահելուց և կեղծ տեղեկություններ տարածելուց», - Tert.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը՝ մեկնաբանելով մամուլում հրապարակված լուրը, թե ԱԺ-ում 2018թ.-ին արված տնտեսումներն ինչ-որ կերպ կապված են այդ միջոցները շռայլելու անհնարինության հետ:
«Թեմայի շուրջ հասարակությանը մոլորեցնելու և ինչ-որ առումով հենց լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների վստահությունը չարաշահելու միտումը ես նկատել եմ ավելի վաղ՝ դեռևս լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների համար Ամանորի առթիվ կազմակերպված ընդունելության ժամանակ ինձ ուղղված հարցերի ենթատեքստից, որոնց տվեցի սպառիչ պատասխան:
Նորից եմ կրկնում, Ազգային ժողովում տնտեսումները 2017-2018թթ.-ի ընթացքում պայմանավորված են բացառապես աշխատակազմի ազնիվ և արդյունավետ աշխատանքով: Նույն վառելիքի օրինակի վրա պետք է նշեմ, որ 2017թ.-ին արդեն տնտեսել էինք շուրջ 50 տոննա բենզին, որը փոխանցվել է 2018թ.: Իսկ 2018թ.-ին մոտ 40 տոննա պակաս ենք գնել, միաժամանակ կրճատել ենք ԱԺ հաշվեկշռում գտնվող 14 մեքենա: Արդյունքում 2018թ.-ի ավարտին ունեցել ենք ավելի քան 110 տոննա տնտեսում: Նման հաշվարկ գոյություն ունի յուրաքանչյուր տնտեսման հետ կապված», - ասաց Սաղաթելյանը:
Արա Սաղաթելյանը հավելեց, որ ԱԺ նյութական միջոցների տնտեսումները և վերաբաշխումներն արտացոլվում են հաշվապահական փաստաթղթերում ամբողջ տարվա ընթացքում, ներկայացվում են պարբերական հաշվետվությունների մեջ և ներկայացվում են այդ թվում՝ Ֆինանսների նախարարություն: Նշված ընթացակարգը պահպանվել է և՛ 2017թ.-ին, և՛ 2018թ-ին:
Սաղաթելյանը նաև նշեց, որ բոլոր ծախսերը կատարվել են գործող նորմերի և կարգերի համաձայն:
Հիշեցնենք, որ այսօր «Ժողովուրդ» օրաթերթը գրել էր, թե 2018 թվականին ԱԺ տնտեսումները որևէ տեղ ամրագրված չեն եղել և, իբր, խնայված միջոցների մասին ստիպված են հայտարարել, քանի որ հեղափոխությունից հետո այդ միջոցները չեն կարողացել շռայլել կամ թաքցնել:

Предлагаю воздержаться от злоупотребления доверием журналистов и распространения дезинформации - Ара Сагателян
17/01/2019 13:00
«Предлагаю воздержаться от злоупотребления доверием журналистов и распространения дезинформации», - заявил в беседе с Tert.am бывший руководитель – генеральный секретарь Аппарата Национального Собрания Армении Ара Сагателян, комментируя опубликованные в СМИ слухи о том, что сэкономленные в парламенте в 2018 году средства связаны каким-то образом «с невозможностью расточительства этих средств».
«Тенденции ввести в заблуждение общество и в каком-то смысле злоупотребить доверием средств массовой информации я заметил раньше, еще из подтекста адресованных мне вопросов во время организованного по случаю Нового года приема для представителей СМИ, на которые дал исчерпывающий ответ.
Повторяю, сэкономленные в Национальном Собрании в 2017-2018гг. средства обусловлены исключительно честной и эффективной работой Аппарата. Должен отметить на том же примере топлива, что в 2017 году мы уже сэкономили около 50 тонн бензина, которые перешли на 2018 год. А в 2018 году закупили примерно на 40 тонн меньше, одновременно сократили 14 машин, учтенных на балансе парламента. В результате к концу 2018 года у нас образовалась экономия более чем 110 тонн. Подобный расчет – в каждой экономии», - сказал Ара Сагателян.
Он также добавил, что сэкономленные материальные средства НС и перераспределения отражены в бухгалтерских документах в течение всего года, представляются в регулярных отчетах и представляются, в том числе, министерству финансов. Указанная процедура соблюдалась и в 2017, и в 2018 году.
Ара Сагателян отметил также, что все расходы выполнены в соответствии с действующими нормами и порядками.
Напомним, газета «Жоховурд» писала сегодня, что сэкономленные в 2018 году средства НС не были нигде не зафиксированы, и якобы о сэкономленных средствах объявили вынужденно, поскольку после революции эти средства не могли ни потратить, ни сокрыть.