Ամերիկացին ցանկանում էր պայթեցնել Սպիտակ տունը
Ամերիկյան ոստիկանությունը ձերբակալել է Ջորջիա նահանգից 21-ամյա Հաշեր Ջալալ Թահեբին՝ Վաշինգտոնում Սպիտակ տան վրա հակատանկային հրթիռի օգտագործմամբ գրոհ նախապատրաստելու համար, հայտնել է Associated Press գործակալությունը:
AP-ի տեղեկատվությամբ՝ տղամարդը ձերբակալվել է նախօրեին այն բանից հետո, երբ փորձել է իր ավտոմեքենան փոխանակել զենքով և պայթանյութով: Իրավակարգի ուժերը նրանից առգրավել են ինքնաշեն պայթանյութ և հակատանկային հրթիռ:
AP-ն նշում է, որ ձերբակալվածը համակրում էր ծայրահեղականներին և պլանավորում Էր մեկնել արտասահման ու միանալ «Իսլամական պետություն» (Ռուսաստանում արգելված) խմբավորմանը:

Американец планировал напасть на Белый дом с противотанковой ракетой
Полиция США арестовала 21-летнего Хашера Джалала Тахеба из штата Джорджия за подготовку атаки на Белый дом в Вашингтоне с использованием противотанковой ракеты, передает в четверг агентство Associated Press.
По информации AP, мужчина был арестован накануне после того, как пытался обменять свою машину на оружие и взрывчатку. Силы правопорядка изъяли у него самодельную взрывчатку и противотанковую ракету.
AP отмечает, что арестованный симпатизировал экстремистам, планировал выехать за рубеж и присоединиться к группировке ИГ (запрещена в РФ).