ՄԱԿ-ը պատրաստ է աջակցել ԵԱՀԿ ՄԽ ջանքերին` միտված ԼՂ հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծմանը. Գուտերեշը շնորհավորել է Փաշինյանին
19/01/2019 12:45
ՀՀ վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու առթիվ Նիկոլ Փաշինյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը:
Ընդունեք իմ շնորհավորանքը ՀՀ վարչապետի պաշտոնում Ձեր նշանակման կապակցությամբ: Վերջերս անցկացված խորհրդարանական ընտրությունները, որոնց համար ՄԱԿ-ը տեխնիկական աջակցություն ցուցաբերեց, կարևոր հանգրվան դարձան Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացման համար: Հուսով եմ, որ ձեր երկիրը հետագա առաջընթաց կարձանագրի ներառականության և թափանցիկության ոգով:
Համոզված եմ, որ Ձեր ղեկավարության ներքո Հայաստանը կշարունակի աջակցել ՄԱԿ-ի սկզբունքներին և նպատակներին: Ձեր հավակնոտ բարեփոխումների օրակարգին համընթաց, Միավորված ազգերի կազմակերպությունն ակնկալում է սերտորեն համագործակցել Ձեզ հետ և Ձեր կառավարության հետ՝ Կայուն զարգացման նպատակների իրականացման, ինչպես նաև մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության պաշտպանության և ամրապնդման ուղղությամբ:
Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ նաև վերահաստատել, որ Միավորված ազգերի կազմակերպությունը պատրաստ է աջակցել Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին` միտված Լեռնային Ղարաբաղի երկարատև հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծմանը», - ասված է ուղերձում:

ООН готова поддержать усилия сопредседателей МГ ОБСЕ, направленные на мирное урегулирование карабахского конфликта – Антониу Гутерреш поздравил Пашиняна
19/01/2019 13:23
Генеральный секретарь Организации Объединенных Наций Антониу Гутерреш направил поздравительное послание Николу Пашиняну по случаю назначения на пост премьер-министра Армения, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Примите мои поздравления в связи с Вашим назначением на должность премьер-министра Республики Армения. Недавние парламентские выборы, в ходе которых Организация Объединенных Наций предоставила техническую помощь, стали важной вехой для демократического развития Армении. Я надеюсь, что Ваша страна добьется дальнейшего прогресса в духе интеграции и прозрачности.
Убежден, что под Вашим руководством Армения будет и впредь поддерживать принципы и цели ООН. В рамках Вашей повестки претенциозных реформ Организация Объединенных Наций ожидает тесного сотрудничества с Вами и Вашим правительством в реализации целей Устойчивого развития, а также в защите и укреплении прав человека и верховенства закона.
Пользуясь случаем, я также хочу еще раз подтвердить, что Организация Объединенных Наций готова поддержать усилия сопредседателей Минской группы Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, направленные на мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта», - говорится в послании Антониу Гутерреша.