ՄԱԿ-ը պատրաստ է աջակցել ԵԱՀԿ ՄԽ ջանքերին` միտված ԼՂ հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծմանը. Գուտերեշը շնորհավորել է Փաշինյանին
19/01/2019 12:45
ՀՀ վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու առթիվ Նիկոլ Փաշինյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը:
Ընդունեք իմ շնորհավորանքը ՀՀ վարչապետի պաշտոնում Ձեր նշանակման կապակցությամբ: Վերջերս անցկացված խորհրդարանական ընտրությունները, որոնց համար ՄԱԿ-ը տեխնիկական աջակցություն ցուցաբերեց, կարևոր հանգրվան դարձան Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացման համար: Հուսով եմ, որ ձեր երկիրը հետագա առաջընթաց կարձանագրի ներառականության և թափանցիկության ոգով:
Համոզված եմ, որ Ձեր ղեկավարության ներքո Հայաստանը կշարունակի աջակցել ՄԱԿ-ի սկզբունքներին և նպատակներին: Ձեր հավակնոտ բարեփոխումների օրակարգին համընթաց, Միավորված ազգերի կազմակերպությունն ակնկալում է սերտորեն համագործակցել Ձեզ հետ և Ձեր կառավարության հետ՝ Կայուն զարգացման նպատակների իրականացման, ինչպես նաև մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության պաշտպանության և ամրապնդման ուղղությամբ:
Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ նաև վերահաստատել, որ Միավորված ազգերի կազմակերպությունը պատրաստ է աջակցել Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին` միտված Լեռնային Ղարաբաղի երկարատև հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծմանը», - ասված է ուղերձում:

UN ready to support efforts of Minsk Group co-chairs to help sides achieve peace in Nagorno-Karabakh conflict: Guterres
19/01/2019 13:30
UN Secretary-General António Guterres sent a congratulatory message to Nikol Pashinyan on his appointment as Prime Minister of the Republic of Armenia.
Please accept my congratulations on your appointment as Prime Minister of the Republic of Armenia. The recent parliamentary elections, for which the United Nations provided technical support, marked an important milestone for the democratic development of Armenia, which I hope will see further progress in the spirit of inclusivity and transparency.
I am confident that under your leadership, Armenia will continue to uphold the principles and goals of the United Nations. As you proceed with the ambitious reform agenda, the United Nations looks forward to working closely with you and with your Government to implement the Sustainable Development Goals, and to strengthen the protection and promotion of human rights and the rule of law.
I would like to also use this opportunity to reaffirm that the United Nations stands ready to support the significant efforts of the Co-Chairmen of the Minsk Group of the Organization for Security and Co-operation in Europe in order to help the sides achieve peace in the long-standing Nagorno-Karabakh conflict.