Բաքվի ջարդերի վերաբերյալ չունենք որևէ պաշտոնական փաստաթուղթ, որտեղ կնշվի, որ դա ցեղասպանական քաղաքականության շարունակություն էր. Քաղաքագետ (Տեսանյութ)
19/01/2019 12:53
1990 թվականի հունվարի 13-19-ը հայերի նկատմամբ Բաքվում տեղի ունեցած ջարդերը քաղաքականություն էր, որն իրականացվում էր Ադրբեջանի և Խորհրդային միության ղեկավարների կողմից, Բաքվի ջարդերի 29-րդ տարելիցին նվիրված քննարկմանն ասաց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը։
«Բաքվի հայկական ջարդերը 1988 թվականի Սումգայիթում սկսած ջարդերի շարունակությունն էր։ Ցավոք, իրողությունն այդ օրերին այնպիսի էին, որ ամեն ինչ չէ, որ հնարավոր էր վերահսկել, ամբողջական տեղեկատվություն ստանալ մեր հայրենակիցների ճակատագրերի մասին», - ասաց քաղաքագետը։
Նա նշեց, որ դեպքերից շուրջ 30 տարի անց շարունակում են նորանոր փաստեր և վկայություններ ի հայտ գալ ջարդերի վերաբերյալ։
«Անհասկանալի պատճառով Հայաստանում դեռևս այդ ջարդերին իրավական գնահատական տրված չէ։ Բաքվի ջարդերի վերաբերյալ չունենք որևէ պաշտոնական փաստաթուղթ, որտեղ կնշվի, որ դա ցեղասպանական քաղաքականության շարունակություն էր։ Աշխատանքներ տարվում են առավելապես փորձագիտական շրջանակներում», - նկատեց Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը։

Нет ни одного документа об армянских погромах в Баку, в котором отмечалось бы, что это продолжение политики геноцида – Грант Мелик-Шахназарян
19/01/2019 13:19
Произошедшие 13-19 января в Баку армянские погромы – эта политика, осуществляемая руководством Азербайджана и Советского союза, заявил сегодня политолог Грант Мелик Шахназарян в ходе обсуждения, посвященного 29-ой годовщине погромов армян в Баку.
«Погромы армян в Баку – это продолжение начавшихся в 1988 году погромов в Сумгаите. К сожалению, реальность в эти дни была такой, что не все можно было контролировать, получить полноценную информацию о судьбах наших соотечественников», - сказал Грант Мелик-Шахназарян.
Он отметил, что спустя 30 лет после этих событий продолжают выявляться новые факты и свидетельства об этих погромах.
«По непонятным причинам в Армении пока не дана оценка этим погромам. У нас нет ни одного документа об армянских погромах в Баку, в котором отмечалось бы, что это – продолжение политики геноцида. Роботы проводятся преимущественно в экспертных кругах», - отметил Грант Мелик-Шахназарян.