Կոռուպցիայի և ստվերի դեմ պայքար. ՊԵԿ-ի կողմից պետբյուջե է վերականգնվել շուրջ 10 մլրդ դրամ
Նիկոլ Փաշինյանի՝ 2018-ի մայիսի 8-ին վարչապետ ընտրվելուց և նրա կողմից կոռուպցիայի ու ստվերային տնտեսության դեմ պայքար մղելու մասին հայտարարություններից անցել է 8 ամիս։ Aysor.am-ը փորձել է ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտե գրավոր հարցման միջոցով պարզել, թե որքա՞ն գումար է ՊԵԿ-ը վերականգնել 8 ամսվա ընթացքում։
Ի պատասխան Aysor.am-ի հարցման, ՊԵԿ լրատվական ծառայությունից տեղեկացնում են, որ ՊԵԿ հետաքննության վարչության կողմից 2018 թվականի վերջին 8 ամսիների ընթացքում՝ կոռուպցիոն և ստվերային տնտեսության դեմ պայքար մղելու արդյունքում պետական բյուջե կատարվել է փաստացի 2 մլրդ 034 մլրդ 650 հզր 266 դրամի վերականգնում:
Միաժամանակ նշել են, որ 2018 թվականի մայիսի 8-ից ի վեր ՊԵԿ հետաքննության վարչության կողմից վերականգնված գումարներն ամբողջությամբ մուտք են եղել պետական բյուջե:
ՊԵԿ լրատվական ծառայությունից նաև տեղեկացնում են, որ ՊԵԿ քննչական վարչության կողմից 2018 թվականի վերջին 8 ամիսների ընթացքում կոռուպցիոն և ստվերային տնտեսության դեմ պայքար մղելու արդյունքում պետական բյուջե կատարվել է փաստացի 7 մլրդ 234 մլն 615 հզր 985 ՀՀ դրամի վերականգնում:
Նաև փորձել էինք հասկանալ, թե բյուջե վերականգնված գումարից արդյոք ուղղվել են որևէ ծրագրի։ Սակայն մեզ պատասխանել են, որ պետական բյուջե կատարված վերականգնումների մասով այլ տեղեկություններ՝ դրանց պահուստային ֆոնդում պահվելու, Կենտրոնական բանկին ի պահ հանձնվելու և տնօրինման այլ տարբերակների վերաբերյալ ՊԵԿ-ը չի տիրապետում:
Նույնաբովանդակ հարցումն ուղարկել ենք նաև վարչապետի աշխատակազմ, Ֆինանսների նախարարություն, Պետական վերահսկողական ծառայություն։ Վարչապետի աշխատակազմից «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքի համաձայն խնդրել են 30 օր լրացուցիչ ժամանակ։
Ֆինանսների նախարարությունից մեր հարցմանն ի պատասխան տեղեկացրել են, որ իրենք պատասխանատու են ՀՀ պետական բյուջե մուտքագրվող գումարների հաշվառումն ըստ եկամտատեսակների իրականացնելու համար։
«Ինչ վերաբերում է ՀՀ պետական բյուջե կատարվող այլ վճարումների առանձնացված հաշվառմանն ըստ վճարողների և վճարման նպատակների, ապա դրանց պատասանատուն պատկան պետական մարմիններն են», - նշված է Ֆիննախի գրավոր պատասխանի մեջ։

State Revenue Committee restores 10 billion AMD as a result of fight against corruption and shadow economy
22/01/2019 10:31
Eight months have passed since the election of Nikol Pashinyan as Prime Minister of Armenia [May 8, 2018] and his statements about the elaborated fight against corruption, shadow economy. Aysor.am has tried to find out how much the State Revenue Committee managed to restore during the past eight months.
In response to Aysor.am inquiry, SRC press service reported that during the last eight months of 2018 the investigative department of the SRC restored 2 billion 034 million 650,2666 thousand AMD as a result of fight against corruption and shadow economy. The restored money has fully been entered into the state budget.
The SRC press service also reports that during the past eight months of 2018 7 billion 234 million 615,985 thousand AMD has been restored.
Asked whether the restored funds have been directed for the implementation of any project, the press service reported that the SRC does not posses any other information about restored budget entries.
The same inquiry has been sent to the PM’s staff, Ministry of Finance and State Control Service. The PM’s staff in accordance with the law on Freedom of Information asked for another additional 30 days for response. Finance Ministry representative informed Aysor.am that they are responsible for registering the revenue types of the budget entries.