Կոտայքի նախկին մարզպետն իր գործողություններում կոռուպցիոն դրսևորում չի տեսնում
Օրերս ՀՀ քննչական կոմիտե է հրավիրվել և բացատրություն տվել Կոտայքի նախկին մարզպետ Կովալենկո Շահգալդյանը՝ Հրազդանի անտառային ֆոնդի հողերի սեփականաշնորհման ընթացքում հայտնաբերված ենթադրյալ կոռուպցիոն դրսևորումների վերաբերյալ քրեական գործի շրջանակներում։
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում, հիշեցնենք, հարուցվել է քրեական գործ՝ անտառային ֆոնդի հողերից ավելի քան 50 հեկտար հողատարածքի սեփականաշնորհման ընթացքում պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու դեպքի առթիվ։
«Կոտայքի մարզպետարանն օրենքով սահմանված կարգով համապատասխան առաջարկությունն ուղարկել է կառավարություն», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Կոտայքի նախկին մարզպետն Կ. Շահգալդյանը։
Նախնական տվյալներով՝ ՀՀ Կոտայքի մարզի Հրազդան համայնքի վարչական սահմաններում գտնվող անտառային ֆոնդի անտառածածկ հողերը Կոտայքի մարզպետը 04.12.2006թ. ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարին հասցեագրված գրությամբ ներկայացրել է որպես ոչ անտառածածկ ու առաջարկել փոխել դրանց կատեգորիան։
Քննչական կոմիտեից տեղեկացնում են, որ նյութերի նախապատրաստման ընթացքում ձեռք են բերվել բավարար փաստական տվյալներ, ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։
Քրեական գործն ընդունվել է ՀՔԾ քննիչի վարույթ։
«Մենք կառավարությունից համապատասխան հանձնարարարական ստանալով, գրություն ենք ուղարկել՝ 61,44 հա անտառային ֆոնդի ոչ անտառածածկ տարածքներն անհատույց օգտագործման համար հանձնել Հրազդան համայնքին», - մանրամասնեց Շահգալդյանը։
Դիտարկմանը, թե գործի շրջանակներում մարզպետարանի գործողություններում կոռուպցիոն դրսևորում չկա՞, Կովալենկո Շահգալդյանն արձագանքեց.
«Ես ընդամենն իրավունք ունեմ ասելու միայն Կոտայքի մարզպետարանի մասով։ Ընդամենը», - եզրափակեց Կոտայքի նախկին մարզպետը։

Экс-губернатор Котайка не видит в своих действиях коррупционного проявления
Экс-губернатор Котайкской области Коваленко Шахгельдян на днях был приглашен в Следственный комитет Армении для дачи объяснений в рамках уголовного дела о предполагаемых коррупционных проявлениях, выявленных во время приватизации земель лесного фонда Раздана.
Напомним, в Главном управлении по расследованию особо важных дел СК Армении возбуждено уголовное дело по факту злоупотребления должностными лицами служебным положением в ходе приватизации земельного участка более 50 гектаров из земель лесного фонда.
«Областная администрация Котайка направила в установленном порядке соответствующее предложение правительству», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am бывший губернатор Котайкской области Каваленко Шахгальдян.
По предварительным данным, находящиеся в пределах административной общины Раздан Котайкской области покрытые лесом земли лесного фонда губернатор Котайка 04.12.2006г. представил в письме, адресованным министру территориального управления и развития, как не покрытых лесом земли и предложил изменить их категорию.
Как сообщили в Следственном комитете, на этапе подготовки материалов приобретены фактические данные, в Главном управлении по расследованию особо важных дел СК Армении возбуждено уголовное дело по ч.2 ст. 308 Уголовного кодекса Армении.
Одновременно принято решение о передаче уголовного дела Специальной следственной службы.
«Мы, получив из правительства соответствующее поручение, направили письмо о том, чтобы передать 61,44 га не покрытых лесом земель лесного фонда в безвозмездное пользование общине Раздан», - уточнил Шахгальдян.
На замечание, нет ли коррупционного проявления в действиях областной администрации в рамках уголовного дела, Коваленко Шахгальдян ответил: «Я всего лишь имею право говорить по части администрации Котайской области. Только это», - резюмировал экс-губернатор Котайка.