ԱԳՆ-ում քննարկվում է Չինաստանի հետ առանց մուտքի արտոնագրի այցելությունների ռեժիմ հաստատելու հարցը
Կառավարությունը որոշմամբ  Չինաստանի Հոնկոնգի հատուկ վարչական շրջանի անձնագիր ունեցող քաղաքացիների համար Հայաստանի հետ կգործի առանց մուտքի արտոնագրի այցելությունների ռեժիմ:
ՀՀ քաղաքացիներն  առանց մուտքի արտոնագրի Հոնկոնգի հատուկ վարչական շրջանում կարող են մնալ 30 օր, իսկ Հոնկոնգի հատուկ վարչական շրջանից ՀՀ եկած քաղաքացիները՝ 180 օր։
Ռեժիմը կսկսի գործել 2019-ի մարտի 3-ից:
Նիստը վարող փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հարցով զեկուցող ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանից հետաքրքրվեց՝ ի՞նչ փուլում է Չինաստանի հետ նման ռեժիմ ունենալու գործընթացը, նշելով, որ ինքը տեղյակ է արդեն իսկ շրջանառվող փաստաթղթի մասին.
«Նախարարությունում քննարկվում  է Չինաստանի հետ սովորական անձնագրերով, առանց արտոնագրերի փոխադարձ այցելությունների ռեժիմ սահմանելու հարցը։ Չինական կողմը ներկայացրել է մեզ միջազգային պայմանագրի նախագիծ, որի կնքման հարցը դիտարկվում է համապարփակ և հաշվի են առնվում միգրացիոն հոսքերը, ռիսկերը կարգավորող և այլ միջազգային պայամանագրերի համատեքստը։ Ուսումնասիրում ենք նաև այլ պետությունների պրակտիկան»,- ասաց ԱԳ նախարարը։
Նա նշեց, որ բոլոր գործընթացները կատարելուց հետո համապատասխան առաջարկություն կներկայացվի վարչապետին ու կառավարությանը։
«Դեռևս պետք է անցնենք մի քանի փուլ, որը պետք է վերաբերի մեր ներքին քննարկմանը»,- ասաց Զոհրաբ Մնացականյանը։

With the decision of the Armenian government the citizens having passports of China’s Hongkong special administrative region will be allowed to enter Armenia without getting visas.
The citizens of Armenia will be allowed to stay in Hongkong special administrative region without entrance visas for 30 days, and the citizens coming to Armenia from Hongkong special administrative region have a right to stay here without visas for 180 days.
The regime will enter into force from March 3, 2019.
Armenia’s Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan said issue on setting visa-free regime for citizens with common passports is also being discussed. He stressed that the Chinese side has already presented an international draft agreement which will be studied by the ministry.
He said after all the necessary processes are carried out the ministry will submit a proposal to the PM and the government.